neděle 23. února 2020 Svatopluk

Přerovské Muzeum Komenského otevře výstavu, která představí šest historických období očima žen

Muzeum Komenského v Přerově otevře příští týden velký výstavní projekt s názvem Nevěsty z jiných světů - Cizinky v nás. Výstava nahlíží očima žen do šesti historických období od neolitu, přes dobu bronzovou a stěhování národů, až po raný středověk. Expozice propojí archeologii, historii, genderová studia a poodhalí tehdejší každodennost. Výstava se otevře vernisáží příští čtvrtek a potrvá do 20. června, řekla vedoucí výstavního a programového oddělení Kristina Sehnálková.

Výstava má podtitul Tisíce let historie pohledem žen, které odešly za největší změnou svého života. Návštěvníkům představí osudy několika žen, jejichž ostatky a vybavení hrobů pomohly odhalit jejich životní příběhy. „Jsem velmi rád, že linie výstav Muzea Komenského v Přerově věnovaná archeologii bude obohacena právě o tuto pozoruhodnou výstavu oživující a zpřítomňující osudy zajímavě zvolených typů našich silných a hrdinných ženských předkyň," uvedl ředitel muzea Radim Himmler.

Svůj příběh bude návštěvníkům výstavy vyprávět Nevěsta z doby kamene, Sluneční dívka, Keltská Amazonka, Kráska ze severu, Dětská nevěsta a svatá Bathilda, matka tří franckých králů. Zájemcům nabídnou pohled do ženského světa dávných časů včetně řady každodenních detailů, jako byly domácí práce, odívání, šperky i péče o vlasy.

Na výstavě si návštěvník může prohlédnout jejich pečlivě zrekonstruované oděvy, které byly ušité v ruce z materiálů odpovídajících původním nálezům z prostředí České republiky a Evropy. „Při výrobě rekonstrukcí pro nás bylo důležité zachovat maximální možnou autentičnost, proto jsme pracovali vždy s doložitelnými materiály a vycházeli ze soudobých poznatků o vývoji odívání a textilnictví," uvedla autorka výstavy Kristýna Urbanová. Všechny rekonstrukce šatů vznikly pouze pro tuto výstavu. Důraz byl kladen také na přesnost replik oděvních doplňků a šperků.

Výstava vedle figurín žen ukazuje bohatý archeologický materiál, předměty z přerovského muzea, Národního muzea či Moravského zemského muzea. „Některé z nich jsou na Moravě vystaveny vůbec poprvé a pouze zde budou k vidění některé originální nálezy z hrobových situací, o nichž výstava vypráví - například šperky z hrobu dětské nevěsty pohřbené v Záluží u Čelákovic nebo stříbrné ozdoby gótské dámy ze středočeských Třebusic," podotkl další z kurátorů výstavy, přerovský archeolog Aleš Drechsler.

Čtyřměsíční výstavní projekt Muzea Komenského doprovodí komentované prohlídky, tematické přednášky a bude mu věnována také Muzejní noc. Připraven je program pro školy.

Autoři | Foto http://www.prerovmuzeum.cz/

Štítky ČR, muzea, archeologie, zajímavosti, Přerov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.