neděle 5. července 2020 Státní svátek - Cyril a Metoděj

Přerovský projekt pro bezdomovce má za sebou první rok. Nyní se počítají lidé bez domova

Město ve spolupráci s charitním centrem zajistilo v rámci projektu „iglú“ devět sezonních přístřešků pro bezdomovce, jenže použitelné jsou na další období jen tři. Nyní sociální pracovníci budou sčítat, kolik bezdomovců v samotném městě žije. Informace o tom, kolik je v Přerově aktuálně bezdomovců, bude známa do dvou týdnů. Prozatím se odhaduje, že na ulici tu žije okolo třiceti lidí.

„Procházejí části města a snaží se s nimi navázat kontakt. Většinou znají jejich lokality i úkryty,“ říká náměstek primátora Petr Kouba. Podle něj je to nejvhodnější možnost, jak se připravit na podzimní a zimní čas, kdy se bezdomovci začínají více „stahovat“ do charitního centra, od něhož očekávají pomoc.

Počet obyvatel bez domova je důležitý i pro zastupitele, kterým bude v srpnu předložena žádost o dotaci právě ve prospěch Nízkoprahového denního centra Lorenc, které od loňska poskytuje lidem bez domova zázemí.

„Sídlíme na adrese U Bečvy 1 a v našem zařízení mohou bezdomovci krátce přes den pobýt, osprchovat se a najíst – a v době mrazů mají možnost na židlích i přečkat noc,“ popsala službu Alena Pizúrová z Charity Přerov. Centrum Lorenc funguje v Přerově osm měsíců a spolupráci církve s městem si sociální pracovníci pochvalují.

„Pro nás je důležité i to, že zatímco Český červený kříž pro nás v minulosti zajišťoval noční sedárnu pro bezdomovce za 180 tisíc korun, tak Charita má menší finanční požadavky a poskytuje služby v širším rozsahu,“ hodnotí vedoucí odboru sociálních věcí a školství Romana Pospíšilová. Zastupitelům bude předložen návrh, aby zimní sedárnu podpořili částkou 60 tisíc korun, která má pokrýt především náklady na personální zajištění služby.

Projekt „iglú“ - z devíti přístřešků jsou ale použitelná jen tři

Sedm jich bylo zapůjčeno jednotlivcům za 3 tisíce 100 korun, dvě partnerská, zakoupená městem za 3 a půl tisíce. „Vloni na podzim si bezdomovci iglú převzali, přespávali v nich až do jara. Před pár týdny jsme si pro ně do okrajových částí Přerova jeli. Neměli jsme iluzi, že se o přístřešky jejich nájemníci vzorně starali, takže nás ani nepřekvapilo, že použitelné do příští zimy jsou jen tři kusy – ty jsme vydezinfikovali a uskladnili,“ uvedl primátorův náměstek Kouba.

Jak dále řekl, další tři iglú byla z hygienických důvodů poslána k likvidaci a tři se nepodařilo vůbec dohledat. „Původně jsme nakoupili osmnáct přístřešků, ale nakonec byl zájem jen poloviční, takže devět zcela nových iglú ještě ve skladě máme. Těm, co přístřešky ztratili, už nové ale určitě nepůjčíme,“ doplnil Kouba.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Tisková zpráva | Foto prerov.eu | Zdroj prerov.eu

Štítky bezdomovci, Přerov, přístřešky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.