pondělí 25. října 2021 Beáta

Nová kompostárna v Žeravicích zpracuje až pět tisíc tun bioodpadu ročně. Její stavba stála přes 13 miliónů

Zkušební provoz zahájila tento týden nová část kompostárny, která se nachází v přerovské místní části Žeravice. Protože původní stavba z roku 2015 už Přerovu kapacitně nestačila, bylo potřeba ji rozšířit. Stavba byla zahájena vloni v září, přišla na 13 200 000 korun a technické služby na její realizaci získaly dotaci ve výši 3 miliony 250 tisíc korun.

„Nová část kompostárny obsahuje tři zastřešené boxy na dozrávání kompostu se skrápěním vodou a spodním provzdušňováním, dále plochu pro ukládání navezeného bio a dřevního odpadu - a pak veškeré vodní i odpadové hospodářství,“ nastínil jednatel Technických služeb města Přerova Bohumír Střelec.

Přerované sbírají bioodpad ze svých domácností a zahrádek už pátým rokem a na novou komoditu k třídění si bezproblémově zvykli. Majitelé rodinných domů mají nádoby přímo u své nemovitosti, velké hnědé kontejnery jsou i na sídlištích. Praxe ukázala, že průměrně každý Přerovan nastřádá ročně skoro 50 kilogramů biologicky rozložitelného komunálního odpadu, dále se pak v Žeravicích zpracovává veškerá travní hmota ze sečení travnatých ploch ve městě – a na tyto objemy už byla kompostárna zkrátka mála. „Původní kapacita byla 2 a půl tisíce tun bioodpadu ročně, teď můžeme zpracovávat 5 tisíc tun ročně – a nabízí se i možnost dalšího rozšíření, bude-li třeba,“ řekl provozně-technický náměstek Tomáš Lolek. Technické služby města Přerova navíc udělaly letos významnou investici – za téměř 6 milionů korun koupily drtič na dřevní hmotu a bioodpad, který umožňuje podrcení vstupního materiálu pro výrobu kompostu. Tím se kvalita přípravy kompostu a jeho produkce ještě zvyšuje.

Kompost, který v areálu žeravické skládky dozraje, se pak využívá pro zvelebování zelených ploch v Přerově – a přebytky si mohou v určených dnech vyzvednout Přerované. Hradí jen manipulační poplatek ve výši 150 korun a za to získají 300 kilo kvalitního hnojiva pro jejich zahrádky. 

Ohodnoť článek

Tisková zpráva | Foto Magistrát města Přerova

Štítky kompost, Přerov, investice, odpady

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.