pátek 25. září 2020 Zlata

V Hranicích dnes odhalí novou sochu Masaryka na koni

V Hranicích na Přerovsku bude dnes odpoledne slavnostně odhalena nová bronzová socha Tomáše Garrigua Masaryka. Půjde o jezdeckou figuru v životní velikosti v podobě plošné siluety státníka z dílny autorů Ladislava Sorokáče a Ondřeje Tučka. Socha bude stát v městské památkové zóně před základní uměleckou školou. Povrch figury, vytvořené podle fotografie, tvoří reliéfní text s Masarykovými myšlenkami. Návrh odborníci vybrali v architektonicko-výtvarné soutěži, do které přišlo 20 návrhů.

Dílo bude stát na Školním náměstí, kam se socha Masaryka v jiné podobě vrátí téměř po půl století. Plastika v hodnotě 3,5 milionu korun byla vytvořena na jaře letošního roku, ale její odhalení oddálila pandemie koronaviru. Slavnostní odhalení památníku prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garrigua Masaryka tak bylo naplánováno na dnešní den jako pietní vzpomínka k jeho úmrtí 14. září 1937.

Masaryk navštívil Hranice dvakrát, o obnovení jeho památníku se město pokouší od 90. let. Kompromisem se nakonec stala Masarykova busta, kterou město dalo instalovat v roce 2001 v prostorách Staré radnice. Současným podnětem k obnovení myšlenky stálého Masarykova pomníku ve městě bylo předloňské sté výročí republiky a oprava ZUŠ Hranice.

Autoři | Foto Bundesarchiv, Bild - Spolkový archiv

Štítky socha, Hranice, Přerovsko, Masaryk, novinka, umění

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.