pátek 28. ledna 2022 Otýlie

Nánosy bahna z přerovské laguny jsou pryč. Zlikvidovala je bakteriální směs

Přerovu se podařilo zbavit místní Lagunu letitých nánosů bahna pomocí speciální bakteriální směsi. Díky aplikaci ze dna zmizelo 1800 krychlových metrů bahna. Podle zástupců města se dá toto číslo přirovnat k 220 plně naloženým nákladním autům. Nánosy bahna v Laguně už řadu let odrazují obyvatele od koupání v této kdysi oblíbené nádrži v rekreační zóně města. Vyčištění dna o rozloze 2,75 hektaru stálo zhruba 200 tisíc korun. Pole mluvčí radnice Lenky Chalupové tak vyšlo mnohem levněji než dříve používané čištění bagrem.

Do čištění Laguny za pomoci speciální směsi se odborníci pustili letos. „Máme v ruce zprávu, která jasně říká, že v Laguně došlo k úbytku o 1800 metrů kubických, a to považujeme za solidní výsledek. Spokojeni jsou i rybáři, kteří nás už vloni upozornili, že jde touto pro přírodu šetrnou metodou dostat ze dna usazeniny," uvedl náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

Bahno se naposledy čistilo před 12 lety

Laguna v odpočinkové zóně Přerova je uměle vytvořená nádrž, která nemá odtok ani přítok. Na začátku 80. let minulého století patřila tato vodní plocha k vyhledávaným místům k letní rekreaci, ovšem později se sem kvůli nánosům bahna Přerované přestávali chodit koupat. Situace se zhoršila po povodni v roce 1997, kdy se množství bahna zvýšilo. Na podzim 2008 město přistoupilo k odbahnění sacím bagrem. Výsledkem byl úbytek 90 centimetrů bahna za 3,5 milionu korun, několik týdnů přitom k nádrži jezdila nákladní auta, která usazeninu převážela a ukládala na speciální místo.

Technika je šetrná k přírodě

Letos se město rozhodlo bahno zlikvidovat šetrněji a levněji pomocí speciálních mikroorganismů. Do vody je aplikovali z loďky přerovští rybáři, kteří se o dávkování od jara do podzimu starali. S aplikací už měli zkušenost z přerovského rybníku, který obhospodařují. Speciální bakteriální směs způsobila rozklad organického bahna na vodu a oxid uhličitý. Zastavila tak hnilobný proces, snížila množství sinic i zelených řas a zároveň zvýšila koncentraci kyslíku ve vodě. Směs má podle zástupců firmy povolení i od Evropské unie. Může se používat v nejpřísnějším, tedy pátém stupni ochrany. Použita byla třeba při čištění Štrbského plesa.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Přerov

Štítky příroda, rekreace, Přerov, laguna, voda, bakterie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.