neděle 26. září 2021 Andrea

Přerov otevřel největší sušárnu kalů v ČR. Vyšla na bezmála 200 milionů

V Přerově začala fungovat nová sušárna kalů, která je největší v České republice. Výstavba trvala rok a vyšla na necelých dvě stě milionů korun. Sušárna zajistí ekologické nakládání s kaly, které se po usušení mohou energeticky využít.

Projekt odstartoval už v roce 2016 zapracováním studie. Samotná stavba začala v červenci loňského roku.

"Zařízení bude zpracovávat odpadní kal i z čistíren v Hranicích, Lipníku nad Bečvou a Kojetína. V celé republice se nacházejí jen tři takové sušárny, naše je největší a jediná na Moravě. Moderní zařízení bude v provozu 24 hodin,“ konstatoval předseda představenstva Vodovodů a kanalizací Přerov a radní města Michal Zácha (ODS).

Čtvrtinu výdajů pokryly dotace. "Investice do takzvané kalové koncovky přišla na 190 milionů korun bez DPH a VAKu se na ni podařilo získat dotaci z operačního programu životní prostředí. Samotnou stavbu zkomplikovaly záplavy v říjnu 2020, které zalily celé staveniště do výšky 70 centimetrů, a také pandemie covidu. Nyní je konečně vše hotovo a zařízení může začít sloužit svému účelu," uvedl Zácha.

Kal je nevyhnutelný odpad při čištění odpadních vod. Zpracování kalů obvykle stojí přibližně více než polovinu celkových nákladů na čištění odpadních vod.

Město Přerov v anketě zjišťuje, co schází nebo vadí rodičům

Na webových stránkách města Přerova se mohou rodiče a mladí lidé zúčastnit ankety, která by měla přinést odpovědi na to, co by ve městě přivítali a co jim naopak schází nebo vadí. Anketa potrvá do konce září.

Hodnocení článku je 54 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Přerov, FB Michal Zácha

Štítky VaK, Přerov, sušárna, otevření, dotace

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.