sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Zvonařské skvosty v přerovské galerii. Dílna z Brodku připomene své kulaté výročí

Umělecké zvonařské dílně z Brodku u Přerova patří poslední letošní výstava v Galerii města Přerova. Expozici doprovodí speciální instalace zvonů a zvonků všech velikostí od miniatur až po třísetkilové obry. Výstavu s názvem Vánoční zvonění galerie otevře příští týden ve čtvrtek.

Výstava připomene i loňské 70. výročí od založení dílny, při vernisáži bude odhalen také výroční zvon. Požehná mu pomocný biskup olomoucké arcidiecéze Antonín Basler. "Svůj první zvon odlil v roce 1950 v místě současné dílny dědeček Josef Dytrych. Teprve po dlouhých sedmi desítkách let se dílna přemístí, letos jsem začala s výstavbou moderního areálu s výstavní síní na okraji naší obce. K jubileu odléváme výroční zvon se speciálním reliéfem, prvně bude představen právě při vernisáži," uvedla zvonařka Leticie Vránová-Dytrychová. Podotkla, že kromě historie dílny chce na výstavě představit i významné zakázky včetně zvonu vyrobeného u příležitosti návštěvy papeže Jana Pavla II.

Stěny galerie zaplní dobové fotografie dílny a vzpomínky na významné zakázky zvonů s příběhem. Vstup do stylizované dílny, v kterou se promění zadní salonek galerie, bude rámován originálním dobovým vývěsním štítem. "Demonstrace lití zvonů včetně detailů jako nářadí, formy, nádoby na míchání zvonoviny nebo licí azbestové kabáty a štíty bude doplněna také o formičky k voskovému odlévání výtvarných prvků na zvonech, jako jsou reliéfy či ornamenty," uvedla vedoucí galerie Lada Galová. Návštěvníci spatří i ukázky formovací jílovité hlíny včetně příměsí, jakými jsou ječmenné plevy, kravské chlupy nebo pivo.

Hrad Helfštýn letos přivítal 100 tisíc návštěvníků, po třinácti letech

Středověký hrad Helfštýn na Přerovsku letos po 13 letech pokořil hranici 100 tisíc návštěvníků. Jubilejní návštěvník zavítal za brány hradu dnes dopoledne. Na obrovském zájmu se podepsala především rozsáhlá rekonstrukce renesančního paláce, která...

Své místo v instalaci najdou i netradiční zvony jako například zvon do Ho Či Minova Města, který postrádal klasickou hlavu zvonu, již nahradila dračí s trnovou korunou. Originální budou podle vedoucí galerie Lady Galové nejen vystavované objekty, ale i instalace výstavy a transport exponátů.  "Přesouvat zvony tak, abychom jim neporušili srdce nebo jejich povrchovou úpravu, je při váze několika set kilogramů logistickým oříškem. Nápomocni nám jsou samozřejmě brodečtí zvonaři, k ruce budeme potřebovat tentokrát i těžkou techniku jako jeřáby či vysokozdvižné vozíky," dodala Galová.

Zvony z brodecké dílny, která patří k největším svého druhu v Evropě, znějí nejen v České republice a na Slovensku, kam směřuje většina produkce, ale po celém světě. Své zákazníky dílna našla například i v Austrálii, Japonsku, Jihoafrické republice nebo Spojených státech. Svá díla značí větvičkou z túje severské.

Přerov dal za nové kontejnery na odpad miliony. Měly jít pod zem, zní kritika

Větší kontejnery na odpad, které ušetří místo například pro parkování aut, pořídila nyní radnice v Přerově. Spolu se dvěma svozovými vozy přišly na téměř 30 milionů korun. Podle některých hlasů měla radnice raději přemýšlet o budování kontejnerů...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Galerie města Přerova

Štítky Výstava, expozice, Galerie města Přerova, Zvonařství, Brodek u Přerova, Přerov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.