neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Rozšíření ložisek u Tovačova neprošlo referendem. Těžaři chtějí místní potěšit novou pláží na jezeře

Tovačovská jezera jako letní rekreační cíl plánuje výrazně vylepšit těžařská společnost Českomoravský štěrk. U města na Přerovsku chce vybudovat pláž a další zázemí pro koupání. Firma tak reaguje i na výsledek referenda z října loňského roku, kdy se místní obyvatelé vymezili proti záměru rozšířit těžbu štěrkopísku na další místa v okolí.

Těžaři plánují úpravy břehů Annínského jezera, vše by mělo být připraveno už na letní sezonu. Projekt zahrnuje trojnásobné rozšíření pláží a plochy vyhrazené pro koupání a vybudování komfortního přístupu do vody. Na nové pláži o délce 300 metrů mají vzniknout tři pozvolné vstupy do vody a tři přístupové lávky. Zároveň bude těžařská společnost v areálu zajišťovat odvoz odpadků, sečení a servis toalet.

„Výsledky nedávné ankety a koneckonců i referenda o rozšíření těžby čteme mimo jiné jako jasný vzkaz, že obyvatelé nejsou spokojeni s tím, co jim zde zůstává po těžbě štěrkopísku. Rozhodli jsme se tedy vyjít jim vstříc a v prvním kroku vytvořit z Annínského jezera opravdové koupaliště. Většímu rekreačnímu využití až dosud bránily vysoké břehy bez přístupových prvků. Nyní bude k dispozici střídavě každých 50 metrů buď lávka se schodištěm a zábradlím, nebo pozvolný svah zapřený lomovým kamenem, přesypaný hlínou a zatravněný. Věříme, že postupně přibude další infrastruktura a lokalita se promění ve vyhledávanou koupací destinaci,“ přiblížil záměr Vlastimil Polišenský, závodní z pískovny v Tovačově s tím, že společnost rozšíří také přístup do vody mimo pláž, a to na čtyřnásobek současné délky břehu.

Původní prostory vyhrazené ke koupání v Annínském jezeře jsou ve vlastnictví společnosti Českomoravský štěrk a město si je dlouhodobě pronajímá za symbolickou jednu korunu. Ve stejném režimu by měla spolupráce pokračovat i v dalším období. „O projektu proběhla jednání, za město jsme uvedli, že tam nechceme mít náklady s údržbou a podobně. Pořádek by tak měly zajišťovat štěrkovny. Obdrželi jsme návrh smlouvy, zatím ale neprošel radou ani zastupitelstvem,“ řekl starosta Tovačova Marek Svoboda.

Obyvatelé Tovačova na Přerovsku v referendu jednoznačně odmítli pokračování těžby štěrkopísku. Další těžební jezero chce u Tovačova vybudovat společnost Českomoravský štěrk. Referendum je platné a pro vedení Tovačova závazné.

Při posledních volbách v Tovačově probíhalo také referendum o otevření nového ložiska štěrkopísku severně od silnice na Troubky. Proti tomuto záměru se vyslovilo 76 procent obyvatel, kteří se hlasování zúčastnili. Lidé z Tovačova uváděli obavy z poškození domů zvýšeným provozem těžkých aut či strach ze změny charakteru podzemních vod. Vnímání těžby má vylepšit projekt kvalitní lokality ke koupání. „Nevím, jestli to bude mít nějaký účinek na veřejné mínění. Krátkodobě asi ne, referendum má platnost dva roky. Pak se k tomu mohou občané znovu vyjádřit. Jestli se názor lidí změní nemohu říct, to bych jen předjímal,“ prohlásil starosta Svoboda.

Podle analýz České geologické služby, které poskytla společnost Českomoravský štěrk, může v Olomouckém kraji do 10 let dojít k vyčerpání zásob a uzavření 14 ze 16 nyní aktivních pískoven. Delší životností v regionu disponují pouze dvě ložiska. Může tak dojít k značnému nedostatku materiálů určených nejen pro stavebnictví. I přes výsledek říjnového hlasování v Tovačově mohou těžaři do budoucna dál usilovat o vznik nového ložiska.

Stěnu v přístavbě Červeného kostela ozdobí tisíce knih. Lidé je mohou darovat ve sbírce

Rekonstrukce Červeného kostela v centru Olomouce do podoby nového kulturního centra pokročily. Mezi historickou stavbou a budovou ředitelství Vědecké knihovny Olomouc roste přístavba, ve které vznikne recepce a kavárna. Jednou z dominant prostoru...

„Referendum se týkalo jen městských pozemků. Mají možnosti získat pozemky od dalších vlastníků, ale strategické by pro ně mělo být hlavně domluvit se s městem. Pokud začnou dělat nějaké kroky, tak třeba prostor pro změnu vnímání těžby existuje. Zatím se věnovali jen těžbě, byla tady prašnost a tak dále,“ upozornil Marek Svoboda. Podle něj je ale také možné, že plánované snahy o zkvalitnění rekreační oblasti bude pro Tovačovské v jistých ohledech kontraproduktivní.

„Může se stát, že koupání nebudou ani tak využívat místní, ale zamíří sem třeba hodně lidí z okolí a bude zase starost s dopravou. Budou potřebovat někde zaparkovat a takové kapacity u Tovačova nemáme,“ uvažuje tovačovský starosta.

První pískovna vznikla v Tovačově na Přerovsku již v roce 1951. V prostoru, kde je dnes soustava Tovačovských jezer, se původně nacházela pole. Zajímavostí je, že štěrkopísek vytěžený v této oblasti se použil mimo jiné při výstavbě pražského metra. Díky těžbě získala lokalita rozsáhlé vodní plochy k rekreaci, rybolovu, ale i k čerpání pitné vody. Těžba a následná rekultivaci také vytvořila příznivé podmínky pro řadu rostlin a živočichů. Dnes žije v okolí jezer asi 70 druhů ptáků a v jezerech samotných více než 30 druhů ryb.
Zdroj: Českomoravský štěrk
Automatika pro desetitisíce palet. Kaufland za 1,7 miliardy rozšiřuje sklady v Olomouci

Rozlehlý areál distribučního centra Kauflandu na okraji Olomouce se v závěru minulého roku rozrostl o další přístavbu. V nové části areálu je sklad s kapacitou přes 23 tisíc paletových míst, který obsluhuje moderní automatický systém. Další hala...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Michal Šverdík

Štítky těžba, stavebnictví, průmysl, štěrk, štěrkovna, pískovna, Tovačov, referendum, pláž, koupání, turistika

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.