středa 30. září 2020 Jeroným

Bývalý pomocník finančního poradce zneužil údaje jeho klientů. Nakoupil si elektroniku za sto tisíc

Policisté v těchto dnech zadrželi třicetiletého muže z Kroměříže, který pracoval pro bratra své družky, který vykonává činnost finančního poradce. Díky tomu mohl ukrást osobní údaje jeho klientů. Prvním vodítkem bylo pro policii oznámení muže z Prostějovska, po kterém úvěrová společnost začala vyžadovat částku bezmála 100 tisíc korun.

Dne 5. května 2020 obdržel sedmašedesátiletý muž z Prostějova upomínku pro nezaplacení splátky úvěru z kreditní karty. Úvěr si měl u společnosti sjednat v polovině března téhož roku a to při nákupu elektroniky za bezmála 100 tisíc korun. Ihned se proto obrátil na úvěrovou společnost, a protože si nikdy žádný úvěr u společnosti nesjednal, byl odkázán na policii s podezřením na podvod.

Věc z důvodu věcné příslušnosti začali šetřit kriminalisté prostějovského oddělení hospodářské kriminality. Provedeným důkladným prověřováním se kriminalistům podařilo přijít na stopu třicetiletému muži z Kroměříže. Ten policistům po prvotním zdráhání vylíčil, že se s rodinou dostal do finanční nouze a přemýšlel, jak z toho ven.

„Díky tomu, že pracoval pro bratra své družky, který vykonává činnost finančního poradce, dostal se v rámci této činnosti i do domácností osob, kterým nabízel různé finanční produkty. V srpnu minulého roku se tak dostal i do domácnosti později poškozeného muže. Při té příležitosti si pro účely sjednání bankovních produktů mobilním telefonem vyfotil osobní doklady poškozeného a jeho manželky,“ říká policejní mluvčí František Kořínek.

Úvěr na sto tisíc se mu podařilo uzavřít až na třetí pokus

V době, kdy na něho přišla nouze, si vzpomněl, že fotografie dokladů stále má v telefonu a tak se s jejich využitím rozhodl podvodem nakoupit zboží, které by pak zpeněžil. První dva pokusy o sjednání úvěru byly zamítnuty úvěrovou společností. „Až na třetí pokus, kdy osobní doklady poškozeného doplnil dalšími padělanými doklady, si jménem a na účet poškozeného nakoupil elektroniku. Protože se mu však mezitím finanční situace zlepšila, rozhodl se, že zakoupenou elektroniku neprodá a ponechá si ji,“ dodává Kořínek.

Proto se policistům celý nákup – tedy dva notebooky, dva mobilní telefony, počítačovou myš i robotický vysavač – podařilo zajistit.Společně se spisovým materiálem budou věci předány soudu. V případě prokázání viny a odsouzení podezřelému za dva pokusy a jeden dokonaný přečin úvěrový podvod hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až pět let.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky policie, finance, poradce, zloděj, úvěr, prostějov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.