pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Bývalý prezident Václav Havel bude mít v Prostějově na památku svůj strom

Bojovník za svobodu, hlavní postava Sametové revoluce a bývalý prezident Václav Havel bude mít v Prostějově svůj strom. Radnice nyní hledá vhodné místo, kam by strom mohla ještě letos vysadit.

Plán potvrdil primátor Prostějova František Jura (ANO) na nedávném zasedání prostějovského městského zastupitelstva. 

"V květnu jsme obdrželi dopisu adresovaný zastupitelstvu, kterým navrhuje v některém z parků města vysadit strom věnovaný památce Václava Havla. Podnět byl ve vedení města projednán a bylo uloženo odboru správy a údržby majetku vytipovat vhodnou lokalitu," sdělil primátor.

Ve kulturním klubu město zároveň chystá výstavu fotografií Boba Pacholíka z Havlovy návštěvy Prostějova ze dne 28. května 1990. Tehdy se na náměstí sešly desetitisíce lidí.

"Když vyšel nový prezident na balkon, přivítalo ho nadšené zcela zaplněného náměstí T. G. Masaryka. Hlava na hlavě byla rovněž na náměstí Žižkově a Pernštýnském. Tehdy se zde sešlo podle odhadů přes 30 tisíc nadšených občanů. Podle historiků to bylo ještě víc než při návštěvě T. G. Masaryka ve 20. letech," vzpomíná na návštěvu prezidenta Miroslav Zikmund, nově zvolený místopředseda tehdejšího Městského národního výboru.

Nejlepší prezident podle Čechů? Vyhrál Havel. Zeman skončil poslední

Za nejlepšího polistopadového prezidenta České republiky považuje většina lidí Václava Havla. V průzkumu agentury STEM/MARK ho na první příčku zařadila více než polovina dotázaných. Druhé nejlepší hodnocení získal Havlův následovník v...

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto prostejovnarovinu.cz

Štítky Václav Havel, strom, Sametová revoluce, návštěva, Prostějov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.