pondělí 18. října 2021 Lukáš

Ochránci přírody z Prostějova mají inteligentní dům. Sám si pohlídá spotřebu vody

Ochráncům přírody v Prostějově začalo sloužit nové supermoderní sídlo nabité zelenomodrými a chytrými technologiemi. Objekt se solárními panely, zelenou střechou a nádržemi na déšť si například sám pohlídá spotřebu vody.

Novostavba vznikla na místě původního objektu ekocentra, které již mělo nevyhovující technický stav. Investice byla přes 12 milionů korun, dotací jeden milion přispěl Olomoucký kraj.

"Ekocentrum se zabývá především ekologickou výchovou, vzděláváním a osvětou v oblasti ekologie, ochrany přírody a krajiny. Proto jsme jejich nové sídlo pojali tematicky a chceme na něm demonstrovat maximum ekologických prvků," vysvětlila náměstkyně primátora Prostějova Milada Sokolová (ODS), která má na starosti životní prostředí.

Budova obsahuje veškerou dostupnou modrozelenou infrastrukturu. Umí pracovat s vodou, a to jak s dešťovou, kterou využívá na zalévání, tak s užitkovou. Šedá splašková voda například z umývání rukou, ze dřezů nebo myčky, je svedena do čističky odpadních vod a po vyčištění do retenční nádrže. Tato voda se pak využívá například ke splachování záchodů.

Dešťová voda zase končí v retenční nádrži s bezpečnostním přepadem do vsakovací rýhy a s čerpadlem pro možnost využití k zalévání. Budova si zároveň vyrábí část energie ze solárních panelů, které jsou umístěny na části střechy, zatímco na zbytku je vysázena vegetace.

"Budova se dočká i popínavých rostlin, které budou vysázeny kolem sloupů ve vnitřním traktu, a má chytrý systém monitoringu spotřeby vody. Umožňuje sledovat veškeré nepravidelnosti a okamžitě zasáhnout proti poruchám nebo únikům," popsala Sokolová.

Solární panely má v Prostějově také Sportcentrum

Vnitřní pracovní prostory ekocentra mají recepci, kanceláře, učebny, knihovnu a sociální zázemí. "Stavba je vlídná k životnímu prostředí. Je to směr, kterým se město vydává," podotkl náměstek primátora Prostějova Jiří Pospíšil (Pévéčko).

Solární panely a nádrž na dešťovou vodu Prostějov v minulosti postavil například také u budovy Sportcentra.

Stavba ekocentra trvala osm měsíců, celkové náklady se nakonec vyšplhaly na 12,1 milionu korun. "Mám radost, že organizace, která se zabývá vzděláváním v oblasti ekologie, má budovu, která splňuje všechny požadavky modrozelené infrastruktury," dodala náměstkyně Sokolová.

Dešťová voda ze střech magistrátu v Prostějově poslouží ke splachování veřejných toalet

Splachovat veřejné toalety pomocí dešťové vody by měl v budoucnu umožnit chystaný projekt na zadržování srážkové vody ze střechy budovy magistrátu v Prostějově. Pověděl to primátorův náměstek Jiří Rozehnal (ANO).

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Prostějov

Štítky inteligentní dům, ekologie, ochránci přírody, Iris, Milada Sokolová, Prostějov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.