neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Inspekce nařídila odvoz jedovatých kalů z pole u Kralic na Hané. Viník je ovšem v likvidaci

Obyvatelům Kralic na Hané na Prostějovsku, u jejichž domů tiká ekologická bomba, svitla naděje. Inspekce životního prostředí konečně nařídila odstranění desítek tisíc tun jedovatých kalů z pole poblíž obce. Firma, která je sem vyvezla, ovšem skončila v likvidaci, podle starostky by tak jedovaté látky měl neprodleně odstranit stát.

Na pole u Kralic na Hané v letech 2015 až 2017 neoprávněně vyvezla 31 tisíc tun kalů z čistíren odpadních vod z celé střední Moravy společnost Spreso, která na kraji obce provozovala kompostárnu. Toxický odpad s obsahem ropných látek a těžkých kovů již zamořil podzemní vodu v bezprostředním okolí. 

Česká inspekce životního prostředí společnosti v minulosti udělila tři pokuty a rozhodla, že firma musí jedovaté látky odstranit. Toto rozhodnutí nyní potvrdilo ministerstvo životního prostředí. 

Toxický odpad je nezákonně uložený na vodohospodářsky nezabezpečené ploše na poli navíc v ochranném pásmu významného zdroje pitné vody Hrdibořice studny. Laboratorní rozbory, které si obec nechala udělat, prokázaly v bezprostředním okolí kontaminaci podzemní vody. Existuje reálné riziko šíření a kontaminace vody ve studnách obyvatel.

"Opatření k nápravě spočívá v odstranění uložených kalů, a to až na původní terén v prvním roce minimálně 20 %, do dvou let minimálně 60 % a do tří let celou deponii, a po splnění v provedení monitoringu podzemních vod a ovzorkování podloží se zaměřením na ukazatele C10-C40, kadmium, rtuť a testy ekotoxicity," nařídil vedoucí oddělení ochrany vod České inspekce životního prostředí Martin Mašek společnosti Spreso v pravomocném rozhodnutí.

Společnost Spreso měnila majitele, nyní je v likvidaci

I přesto, že obyvatelé Kralic na Hané, které jedovaté kaly ohrožují, mají v rukou pravomocné rozhodnutí inspekce, zatím nevyhráli. Společnost Spreso totiž měnila majitele a loni v červenci skončila v likvidaci. Od podzimu roku 2019 je majitelem a jednatelem čtyřiatřicetiletý Jan Jelínek z Prahy, který se zároveň stal likvidátorem.

Stanovisko Jelínka není k dispozici, protože není k zastižení. Při převodu stoprocentního podílu ve firmě na sebe ovšem vzal veškerou odpovědnost. "Prohlašuje, že je mu znám celkový stav společnosti, zejména že byl seznámen s majetkovým stavem a hospodářskými výsledky, veškerými aktivy a pasivy a veškerými pohledávkami a závazky," stojí v notářském zápisu z prosince roku 2019 notářky Olgy Spoustové z Prahy. 

Podle starostky musí zasáhnout stát

Podle starostky Kralic na Hané Veroniky Petrželové Bašné i na takové situace zákon pamatuje. "Samozřejmě si dobře uvědomujeme, jaká je situace ve společnosti, která vyhlásila likvidaci. Nicméně i na toto naštěstí zákon myslí a je jasně stanoveno, jak postupovat. Zvláště pak v případě, kdy je ohroženo zdraví obyvatel. Stát bude muset pomoci a následně vymáhat náklady po původci. Není totiž možné nadále věc protahovat a dovolit, aby se nebezpečné látky dále šířily, a ohrožovaly tak zdraví obyvatel a životní prostředí," prohlásila starostka.

Vedení městyse bude požadovat, aby stát rozhodnutí inspekce o odstranění jedovatých látek respektoval. Podle některých odhadů by se náklady na odstranění kalů mohly pohybovat kolem čtvrt miliardy korun.

Případ vyšetřuje policie

Celý případ kromě toho vyšetřuje také policie. V minulosti již obvinila jednatelku, státní zástupce však případ vrátil zpět k došetření. 

"Věříme, že nakonec bude spravedlnosti učiněno za dost. Je nezbytné, aby ti co opakovaně a vědomě porušují zákony, vystavují druhé nebezpečí, ohrožují je na zdraví či dokonce na životě, nesli za toto své nezákonné jednání následky," je přesvědčena starostka.

Pražská firma znečistila pole na Hané tisíci tunami kalů. Náprava bude stát čtvrt miliardy

Pražská firma nelegálně vyvezla na pole u Kralic na Hané na Prostějovsku 31 tisíc tun kalů z čistíren odpadních vod. Vyčištění orné půdy bude stát 250 milionů korun. Případem se už zabývá policie, která obvinila třiapadesátiletou jednatelku...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Městys Kralice na Hané

Štítky kaly, kontaminace, ekologie, katastrofa, spodní voda, Kralice na Hané

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.