neděle 8. prosince 2019 Květoslava

Požár ve vodní elektrárně Dlouhé stráně nemá žádné následky. Jednalo se totiž o simulaci

Dnes dopoledne hořelo v přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé stráně. Havárii nasimulovalo nic netušícím zaměstnancům vedení elektrárny, aby si prověřilo spolupráci jejich i hasičů.

Dneska dopoledne hořelo v přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé stráně. Havárii nasimulovalo vedení elektrárny, aby si prověřilo spolupráci zaměstnanců a hasičů.

Při havarijním cvičení došlo v elektrárně k simulaci požáru. Všude byl hustý dým a situaci ztěžoval zaměstnanec, se kterým velín ztratil spojení. Na místo přijeli šumperští hasiči i dobrovolný hasičský sbor z Loučné nad Desnou.

„Akci se nám podařilo dokonale utajit, takže jsme mohli reálně prověřit reakce pracovníků elektrárny i kvalitu havarijních plánů, které máme pro tyto události připravené. Potěšilo mě, že všechny důležité věci fungovaly. Navíc jsme našli náměty, jak některé procesy ještě zkvalitnit, takže cvičení opravdu splnilo svůj účel,“ řekl šéf elektrárny Dlouhé stráně Vítězslav Chmelař.

Spokojení byli i hasiči. „Cvičit zásahy v takto náročných podmínkách průmyslových areálů je pro nás hodně důležité. Navíc Dlouhé stráně jsou unikátní, takže je dobře, že si je při cvičných zásazích osaháváme každoročně,“ dodal Martin Žaitlik, ředitel územního odboru Šumperk Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje. I ten si pochvaloval možnost prověřit souhru profesionálních hasičů ze Šumperka a dobrovolných hasičů z Loučné.

Elektrárna Dlouhé stráně, jejíž strojovna i další technologie jsou pod zemí, slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. V energetické soustavě má funkci při využití přebytku energie, která se používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, a především v období nedostatku energie, kdy elektřinu naopak vyrábí a prodává za vyšší cenu. Stále větší význam elektrárny rovněž spočívá ve vykrývání nestabilních dodávek z obnovitelných zdrojů energie.

Štítky požár, Šumperk, Šumpersko, elektrárna, Dlouhé stráně, požární cvičení

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.