neděle 16. května 2021 Přemysl

Vodovody a kanalizace budou na Šumpersku provozovat města a obce

Vodovody a kanalizace ve třech desítkách měst a obcí na Šumpersku budou od ledna po zhruba pětadvacetileté pauze opět provozovat místní samosprávy, jimž tato infrastruktura prostřednictvím firmy Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ Šumperk) patří. Valná hromada VHZ Šumperk dnes totiž schválila odkup stoprocentního podílu ve firmě Šumperská provozní vodohospodářská společnost (ŠPVS) od jejího nynějšího francouzského vlastníka Suez Groupe. Firma Suez Groupe vodovody a kanalizace na Šumpersku v předchozích letech provozovala. Po jednání valné hromady to řekl člen představenstva VHZ Šumperk a starosta Zábřehu František John (KDU-ČSL).

Po dnešním rozhodnutí valné hromady VHZ Šumperk bude ukončeno koncesní řízení na další pronájem vodohospodářské infrastruktury po roce 2020. V předchozích letech firma Suez neměla podle vedení VHZ Šumperk zájem svůj akciový podíl v ŠPVS prodat. Nabídku na prodej akcií ŠPVS podle předsedy představenstva VHZ Šumperk Martina Hoždory učinila až v průběhu nynějšího koncesního řízení. Podle informací ČTK v něm nabídka ŠPVS skončila na druhém místě.

„Vlastníka provozní společnosti jsme ohledně jejího prodeje oslovili již před několika lety, tehdy měl ale šanci pokračovat v koncesi. Bylo zřejmé, že změnit to může pořadí nabídek," uvedl John. Stoprocentní podíl v ŠPVS má stát zhruba 124 milionů korun. Kupní cena, do které je zahrnut i provozní kapitál ŠPVS v celkové výši 27,4 milionu korun, bude uhrazena z peněz VHZ Šumperk a pomocí úvěru.

Transakce se podle Johna nepromítne v cenách vodného a stočného pro občany. „Bude totiž splacena z dividend, které by jinak končily nejen mimo systém, ale i v zahraničí," podotkl John. Podle něj roční dividenda ze zisku ŠPVS v posledních letech činila osmnáct milionů korun

Společnost VHZ Šumperk v roce 2016 dokončila v Šumperku, Hanušovicích, Zábřehu, Mohelnici a Lošticích stavbu vodohospodářské infrastruktury za více než 1,6 miliardy. Většinu nákladů na stavbu pokryla dotace EU. Města, ve kterých žije dohromady pětapadesát tisíc lidí, díky velké investici opravila zastaralou kanalizační síť a modernizovala čistírny odpadních vod. Zhruba 3 700 obyvatel získalo přístup ke kanalizaci. Po dokončení projektu se v regionu zvýšila míra připojení na kanalizaci a čistírny odpadních vod z 92,9 na 99,6 procenta.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky voda, služby, správa, firmy, Šumperk, vodovody, kanalizace

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.