neděle 6. prosince 2020 Mikuláš

Šumperk opravil první část městských hradeb, další jsou v plánu

Šumperk opravil první část historických městských hradeb u Okružní ulice. Jde o první etapu obnovy z plánovaných deseti, které chce radnice zrealizovat postupně v dalších letech, sdělila mluvčí města Soňa Singerová. Opravy prvního úseku vyšly na více než tři čtvrtě milionu korun. Šumperské městské opevnění pochází z počátku 16. století, dochovala se však pouze jeho část.

„Začali jsme úsekem hradeb, jenž byl v nejhorším stavu. Pokud budeme mít potřebné finance, rádi bychom v příštích letech v opravách pokračovali," uvedla vedoucí oddělení komunálních služeb radnice Eva Nádeníčková.

První etapa rekonstrukce přišla městsku pokladnu na 778 tisíc korun, což byla nejnižší cena vyplývající z výběrového řízení. Pracovníci vítězné firmy opravili lícové plochy zdi a kaverny, horní hrany opěrné zdi a stabilizovali podzemní prostory. „Větší trhliny byly vyplněny kameny a provázány do stávajícího zdiva tak, aby úprava byla co nejméně znatelná," doplnila Nádeníčková.

Historie šumperských hradeb

Městské hradby byly postaveny na počátku 16. století. Tehdy byly po ničivém požáru v roce 1513 vystavěny až pětimetrové a půldruhého metru silné hradby, doplněné dvěma branami a pěti baštami. Vně obepínal hradby široký vodní příkop, napájený Bratrušovským potokem. Za třicetileté války bylo opevnění poškozeno a v 19. století byly některé části zcela odstraněny, postupně byl zasypán příkop a zmizelo všech pět bašt.

V roce 1860 město odkoupilo obě brány, jež byly během tří let zbourány. Do dnešní doby se zachovaly tři úseky hradebních pásů, jeden mezi ulicemi Langrova a Na Hradbách s parkovou úpravou, druhý při Okružní ulici pod Kostelním náměstím a třetí za Slovanskou ulicí, dodala mluvčí radnice. Nejlépe viditelný pás hradební zdi je nad Langrovou ulicí, kde je na místě bývalého parkánu odpočinková zóna s lavičkami a hřišti.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Informační centrum Šumperk

Štítky ČR, správa, památky, Šumperk

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.