sobota 28. listopadu 2020 René

Ze Zábřehu mizí z ulic odstavené vraky

Díky letošní novele zákona o pozemních komunikacích mohou odstavená vozidla bez pravidelné technické kontroly konečně zmizet z ulic a parkovišť. Doposud bylo možné odtahovat pouze autovraky nebo vozidla odstavená v zeleni. Město v součinnosti s městskou policií a městskou společností EKO servis Zábřeh s. r. o. nastavilo systém řešení odstavených vozidel, který už přináší své ovoce. 

„Legislativní změna dává městům a obcím, které po ní roky volaly, silnější možnosti pro odstraňování odstavených vozidel. Díky ní jsme konečně mohli nastavit efektivní systém. Zákon doposud chránil spíše nezodpovědné vlastníky, než by byl oporou pro město k řešení tohoto rozšířeného nešvaru,“ přivítal legislativní změnu starosta František John. 

Řešení odstavených vozidel je i v Zábřeze diskutované téma, i když jich není mnoho. Málokdo ví, že se rozlišuje vozidlo odstavené v zeleni, u kterého se postupuje v souladu se zákonem o odpadech, a vozidlo odstavené na komunikaci či parkovišti, u kterého se postupuje podle zákona o pozemních komunikacích. 

Autovraky v zeleni se mohou stát ekologickou hrozbou a ohrozit životní prostředí. O odtahu je vlastník informován. Pokud se nepodaří identifikovat skutečného vlastníka odstaveného vozidla, je informace o odtahu zveřejněna na úřední desce. Po uplynutí dvou měsíců je autovrak zlikvidován.  

Do letošního roku nebyl legislativní nástroj, jak s vozidly bez platné technické kontroly, které jsou odstaveny na veřejných místech, účinně bojovat. Podle nového systému bude provozovatel vozidla vyzván k jeho odstranění z komunikace, a pokud tak do dvou měsíců neučiní, bude jej moci odstranit vlastník komunikace. Náklady na odstranění a odstavení vozidla nese jeho provozovatel. Pokud si provozovatel vozidlo do tří měsíců nepřevezme, může být prodáno ve veřejné dražbě.

„Od března řešili strážníci městské policie jedenáct vozidel bez pravidelné technické kontroly. Přes veškerou snahu strážníků se nepodařilo majitele těchto vozidel přimět k tomu, aby si svá vozidla z komunikací a parkovišť odstranili. Bylo ale prokázáno, že téměř všichni majitelé nejsou ze Zábřeha,“ doplnil velitel městské policie Václav Doubrava s tím, že na odstavená vozidla strážníci ještě navíc nalepí výraznou výzvu pro majitele. 

Díky nastavení systému budou ulice města od odstavených vozidel vyčištěny během několika měsíců.

Ohodnoť článek

Tisková zpráva | Foto Město Zábřeh

Štítky vraky, auta, novela, zákon

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.