pondělí 14. června 2021 Roland

Šumperk chce zavést elektronickou platbu za parkování. Zdražovat nebude

Šumperská radnice se chystá na konci prázdnin zavést možnost parkování prostřednictvím elektronické platby. Chce tak vyjít vstříc řidičům. Nebudou muset obcházet parkovací automaty a poplatek budou moci zaplatit prostřednictvím webové aplikace v mobilních telefonech.

Město nyní hledá dodavatele, nový systém chce zavést v srpnu či v září. Hodina parkování nyní stojí 20 korun.

"Chceme vyjít řidičům vstříc a umožnit jim, stejně jako v některých větších městech, zavedení elektronické platby. V tuto chvíli jsme ve fázi výběru dodavatele elektronického parkování. Občané budou mít možnost platit mobilem, a to jen tolik, kolik budou muset. Platba bude souviset s časem stráveným na parkovacím místě," uvedl místostarostka Šumperka Marta Novotná.

Zaplatit za parkování tímto způsobem budou moci řidiči jak v zónách placeného stání, tak i v garážích a na parkovištích za závorou. Dobu parkování si budou moci také kdykoliv prodloužit.

"Umožněno to bude webovou aplikací. Platební aplikaci bude možno využít ve všech mobilních telefonech či tabletech, které budou mít připojení k internetu," popsala místostarostka. Současné parkovací automaty s platbou na mince zůstanou v ulicích i nadále, využívat jej budou moci například řidiči, kteří nedisponují chytrými mobily.

Úhradu parkovacích poplatků bude ve městě i nadále hlídat městská policie, která bude po zavedení elektronických plateb kontrolovat zaplacení poplatku prostřednictvím SPZ automobilů.

Hodinové parkování v centru Šumperka nyní vyjde řidiče na 20 korun. Parkovné město zdražovalo na začátku letošního roku, cílem bylo také apelovat na obyvatele města, aby se v centru pohybovali pěšky nebo jiným ekologickým způsobem.

"Do té doby činil hodinový poplatek 15 korun v centru a deset korun v jeho okolí. Nyní se platba sjednotila," řekla mluvčí šumperské ranice Soňa Singerová. Po zavedení elektronických plateb se parkovné nezdraží.

Obyvatelé Šumperka začali třídit odpad ze svých kuchyní. Jsou první v zemi

Obyvatelé Šumperka začali od začátku května třídit kuchyňský odpad. Podle zástupců radnice je Šumperk prvním městem v České republice, které se do třídění gastroodpadu pouští. Nádoby na gastro odpad již město začalo rozmisťovat v ulicích. Zbytky...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky parkování, elektronická platba, automobil, Šumperk

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.