čtvrtek 23. září 2021 Berta

Opatrně na koloběžkách, varují záchranáři. V Jeseníkách zasahují i několikrát týdně

Lékaři z olomoucké záchranky varují, že s nadcházejícím létem musí čím dál víc zasahovat u úrazů po jízdě na koloběžkách v areálu v Koutech nad Desnou v Jeseníkách. Posádky sem vyjíždějí i několikrát týdně. Vedení areálu tvrdí, že turisty na nebezpečí úrazů upozorňuje a bez přilby koloběžky nepůjčuje.

"S hezkými dny se nám množí úrazy spojené s pádem na koloběžkách v areálu Kouty nad Desnou u Šumperka. Naše posádky v této oblasti zasahují několikrát týdně i společně s leteckou záchrannou službou. Buďte obezřetní a myslete na možné následky," varovala před pár dny Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje. 

Náměstek ředitelky olomoucké záchranky Petr Šmejkal popsal, že spolu s Horskou službou zde posádky lékařů opakovaně řeší odřeniny, pohmožděniny, zlomeniny, a to nejčastěji horních končetin nebo předloktí, ale i poranění hlavy.

"Všechny případy jsou jako přes kopírák. Člověk přecení svoje síly a v zatáčce se, stručně řečeno, rozstřelí. Koloběžky při jízdě z kopce dosahují poměrně dost velkých rychlostí a lidé na koloběžkách jsou ohroženi stějně jako cyklisté. Vždy očekáváme sdružená nebo vícečetná poranění," popisuje Šmejkal.

Outdoorové aktivity přinášejí více úrazů

Vedení areálu v Koutech nad Desnou vysvětluje, že jakmile se lidé s příchodem teplého počasí a dovolených začnou ve větší míře věnovat outdoorovým aktivitám, vždy to přinese více úrazů. A nejsou to jen koloběžky, ale také brusle, elektrická kola nebo horská kola.  

"Veškeré sportovní aktivity přinášejí více úrazů. My se snažíme úrazy minimalizovat. Nepůjčíme koloběžku bez ochranné přilby. Máme nejnovější čtyřkomorové modely. Koloběžky jsou u nás ve stoprocentním stavu a po každém použití je prohlíží servisní technik. Lidé jsou proškolení a podepisují příslušné dokumenty," řekl ředitel areálu v Koutech nad Desnou Petr Marek.

Naprostá většina úrazů podle něho spočívá v tom, že lidé jsou nedisciplinovaní, neopatrní a přecení svoje možnosti. "Když tady zasahoval vrtulník, bylo to tak, že se spolu dvě ženy bavily a jedna z nich narazila do závory u horní nádrže. Kdyby neměla helmu, byl by velký problém, takhle měla jen otřes mozku," popsal Marek.

Policie si chce posvítit na rizikový úsek pod Červenohorským sedlem

Na rizikový úsek na silnici z Koutů nad Desnou na Červenohorské sedlo, kde si motorkáři dávají často v serpentýnách závody, se v letošním roce více zaměří policie. Podle žebříčků pojišťoven je tento úsek třetí nejrizikovější v zemi. Loni se zde...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje

Štítky koloběžka, úraz, zdravotnická záchranná služba, Kouty nad Desnou, Šumperk, Jeseníky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.