pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

Šumperk se rozhodl redukovat počet holubů. Bude je odchytávat do klecí

Kvůli stížnostem obyvatel se šumperská radnice rozhodla redukovat počty holubů ve městě. Ptáci se v poslední době přemnožili, způsobují škody na majetku a ohrožují zdraví obyvatel. Město již najalo specializovanou firmu a chce populaci holubů snížit minimálně na polovinu. Přijde to na desítky tisíc korun.

"Trus těchto ptáků poškozuje památky, znečišťuje veřejné prostranství i lavičky. Holubi jsou navíc přenašeči nemocí, například salmonelózy a ornitózy neboli ptačí nemoci. Místa, kde se koncentrují, bývají trvale promořena parazity. Ti u citlivějších lidí mohou vyvolat alergie," vypočítala mluvčí šumperské radnice Soňa Singerová.

Vybraná firma bude holuby chytat do klecí, zásah by měl proběhnout ještě během zimních měsíců.

"Projekt je nyní v počátcích, v současné době probíhá monitoring území. Odchyt bude provádět firma ze Žamberku, předpokládaná cena je asi 60 tisíc korun. K dispozici budou dvě odchytové klece na vytipovaných místech," dodala mluvčí.

Pracovníci firmy odhadují šumperskou holubí populaci asi na tři stovky ptáků, množství odchycených holubů by se mělo pohybovat mezi 50 až 70 procenty. Naposledy Šumperk redukoval množství holubů ve městě před sedmi lety.

"Osud odchycených holubů bude následující: kroužkovaní holubi budou vypuštěni, ostatní budou utraceni podle metodického doporučení Státního zdravotního ústavu ČR, které bylo schváleno Ústřední komisí pro ochranu zvířat," sdělila mluvčí šumperské radnice.

Olomouc chystá deratizaci kvůli přemnoženým hlodavcům

Olomoucká radnice plánuje letos deratizaci několika míst ve městě, aby snížila populaci přemnožených hlodavců, kterým se daří i díky odloženému jídlu z domácností. Dostatek potravy mají hlodavci hlavně po vánočních svátcích, kdy se lidé zbavují...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Šumperk

Štítky holub, odchyt, populace, redukce, klec, přemnožení, škody, nemoci, Šumperk

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.