neděle 7. června 2020 Iveta

Ve Svébohově a Václavově bude vybudována kanalizace. Práce jsou před zahájením

Budování kanalizace ve Svébohově a Václavově, čistírny odpadních vod ve Václavově a vodovodu ve Václavově je před zahájením. K započetí prací na projektech, které již mají přislíbené dotační prostředky, schází poslední úkony.

Právě odsouhlasení podílu města Zábřeha na financování investic ve Václavově je důvodem mimořádného jednání zastupitelstva města ve středu 28. srpna.

„Pro město Zábřeh je odkanalizování Václavova a zavedení vodovodu jednou z priorit, o těchto investicích se hovoří desítky let. Finanční spoluúčast města ve výši 40 milionů korun plánujeme rozložit do dvou let, následující roky nás čekají opravy povrchů,“ sdělil starosta Zábřeha a člen představenstva společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk František John.

Celý projekt se skládá z několika částí, které jsou vzájemně podmíněny, a podmiňuje je i poskytovatel dotací. O provázanosti svědčí například skutečnost, že čistírna odpadních vod ve Václavově bude sloužit ze dvou třetin pro obyvatele Svébohova.

Na jednání zastupitelstva města Zábřeha bude hlavním bodem odsouhlasení podílu města ve výši cca 40 milionů korun, který město Zábřeh poskytne společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk. Ta je jako společnost, ve které má město Zábřeh majetkový podíl, hlavním nositelem projektu v místní části Václavov. V případě Svébohova buduje kanalizaci obec.

„Investice v obci Svébohov jsou v souhrnné výši 57 milionů korun, dotace 27 milionů korun. V obci Svébohov o prázdninách proběhlo zasedání zastupitelstva, které odsouhlasilo podmínky pro napojení obce na čistírnu odpadních vod ve Václavově. Máme vysoutěženého zhotovitele stavby, který je po odsouhlasení václavovské části ze strany poskytovatele dotace připraven zahájit práce,“ uvedla Martina Šťastná, starostka obce Svébohov.

Pokud zastupitelstvo Zábřeha projekt a finanční spoluúčast města odsouhlasí, bude již na společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk učinit poslední rozhodnutí a získat rozhodnutí o přidělení dotací ze strany Státního fondu životního prostředí. Následně mohou být zahájeny stavební práce, které potrvají od letošního podzimu do příštího roku. V následujícím roce plánuje město Zábřeh provést celkovou rekonstrukci povrchů.

Výše dotace pro část ve Václavově je 30 milionů korun. Rekonstrukce kanalizace vyjde po vysoutěžení na 37 milionů korun, vybudování čistírny odpadních vod na 19 milionů korun a realizace vodovodu na 30 milionů korun. Na projektu se bude finančně podílet taktéž společnost Vodohospodářská zařízení Šumperk.

Tisková zpráva | Foto Jan Luxík

Štítky stavba, kanalizace, Šumpersko

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.