neděle 7. června 2020 Iveta

Jablka kvůli nízké úrodě zdraží až o polovinu

Ceny jablek na pultech českých obchodů v dubnu meziročně vzrostly v průměru o 40 procent na více než 36 korun za kilogram z loňských 26 korun. Vyplývá to z dat ČSÚ. Podle ovocnářů je důvodem zvýšení ceny loňská podprůměrná úroda jablek v Evropě a z ní plynoucí současné velmi nízké zásoby jablek. Jablka jsou ovocem s nejvyšší spotřebou v ČR.

Zásoby jablek v Evropě začátkem dubna činily 1,77 milionu tun a meziročně byly nižší o 23 procent. "Šlo o druhou nejnižší dubnovou zásobu jablek v Evropě od roku 2013. Jablek je málo a jejich ceny jsou vyšší," řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Zlevnění by podle něj mělo nastat až s novou sklizní v září.

Ceny jablek v Česku se řídí vývojem trhu a cen v Evropě, protože dovoz zajišťuje přes polovinu české spotřeby. Čeští pěstitelé ceny jablek objemem své produkce nijak zásadně neovlivní. K 1. květnu měli čeští pěstitelé na zásobách asi 8000 tun jablek, což bylo meziročně o 54 procent méně. Na zásobě jablek v Evropě se tak Česko podílí necelou polovinou procenta.

Že ceny jablek závisí na úrodě, dokumentuje vývoj posledních čtyř let. Po velké neúrodě v roce 2017 se jablka již na podzim toho roku prodávala za více než 33 korun za kilogram. Ceny pak dál rostly, až se v červenci 2018 dostaly na rekordní hodnotu 43,23 koruny za kilogram. Po následné nadprůměrné úrodě v roce 2018 ceny v obchodní sezoně 2018/2019 výrazně klesly.

I proto je letošní dubnový meziroční nárůst ceny o 40 procent srovnáván s loňskou podprůměrnou cenou. V normálních letech se ceny jablek v dubnu pohybovaly na úrovni 31 korun za kilogram, proti nimž činí letošní nárůst 17 procent. Velký pád cen nastal také na podzim roku 2014, když Rusko zakázalo dovoz jablek z EU.

Průměrný Čech ročně sní přes 20 kilogramů jablek či výrobků z nich. Celková spotřeba čerstvého ovoce v Česku se pohybuje zhruba na 80 kilogramech na osobu a rok.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky jablko, cena, spotřeba, zdražení

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.