neděle 27. září 2020 Jonáš

Soud zmírnil Karlu Hanzlovi trest za bezdůvodné zabití muže

Olomoucký vrchní soud dnes zmírnil pětačtyřicetiletému Karlu Hanzlovi trest za bezdůvodné zabití muže na zahrádce hospody v Orlové-Lutyni ze 14 na 11 let. Podle odvolacího soudu šlo o těžké ublížení na zdraví s následkem smrti, nikoliv o vraždu. Nepodařil se prokázat totiž úmysl usmrcení. Hanzl muže zabil bez jakéhokoliv důvodu a varování poté, co jej strhl z lavice na zem a poté mu několikrát nohou šlápl na krk. Proti útoku stodvacetikilogramového obžalovaného neměl napadený šanci, na následky zranění zemřel.

Podle předsedy senátu Jaroslava Holubce soud nepovažuje za prokázané, že mohl Hanzl vědět, že může poškozeného usmrtit. „Útok byl proveden intenzitou značnou, ale nikoliv intenzitou maximální, která by vedla k devastujícím zraněním na trupu poškozeného," uvedl soudce. Po změně právní kvalifikace hrozil muži zároveň i nižší trest, a to v sazbě osmi až 16 let. Soud mu jej uložil v polovině této sazby i s ohledem na jeho postoj v celém případu. „Nic to nemění na fatálním následku, který obžalovaný způsobil," doplnil předseda senátu.

Incident se stal loni v červenci, přihlíželo mu dalších několik lidí. Hanzl, který se živil jako taxikář, podle obžaloby po předchozí běžné komunikaci, bez zjevného důvodu a zcela nečekaně, sedmatřicetiletého muže napadl ve chvíli, kdy seděl na lavici u stolu. Uchopil ho oběma rukama za ramena a prudce strhl dozadu na zem, uvádí obžaloba. Napadaný upadl na dlažbu na záda, v té chvíli Hanzl vážící 120 kilo do muže kopnul a poté mu s nápřahem s velkou intenzitou nejméně třikrát prudce našlápl pravou nohou na hlavu a krku. Poškozený na následky zranění zemřel.

Vrchní soud v odvolacích námitkách vyhověl obhajobě, která se domáhala změny právní kvalifikace. Obhajoba zpochybnila i mechanismus smrti napadeného muže; podle obhájce mohl zemřít po pádu, což ale znalci vyvrátili. „Chtěl jsem ho pouze odvést od stolu, od naší společnosti, měl zlé řeči. Co se stalo pak, proběhlo velmi rychle. Je mi to hrozně líto," uvedl Hanzl. Muž se mu prý vysmekl a pak události dostaly spád.

Naopak podle žalobce je potřeba se dívat na celý děj komplexně. „Poškozený se nemohl bránit. Obžalovaný musel být srozuměn s fatálním následkem v podobě smrti, který nastal," uvedl státní zástupce. Podle právního zástupce pozůstalých, kterým musí Hanzl vyplatit přes dva miliony korun, šlo o zákeřný útok. I podle svědků nebyl u stolu žádný konflikt; obžalovaný napadl muže, který se nebránil.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, soud, vražda, Karvinsko, 2.VERZE, FOTO, AUDIO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.