sobota 31. října 2020 Štěpánka

Noční déšť způsobil rozvodnění řek v kraji, některé z nich dosahují nejvyššího stupně povodňové aktivity

Noční déšť způsobil rozvodnění některých řek na Moravě a východě Čech. Na devíti místech byl nad ránem dosažen třetí, nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Vyplývá to z dat na hydrologickém webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) k dnešním 07:00. Varování před silným deštěm a rizikem povodní vydali meteorologové v pondělí. Podle aktualizace z dnešního rána má dnes pršet na většině území České republiky s výjimkou jihu Moravy a jihozápadu Čech. Riziko povodní je nejvyšší v okresech Pardubice a Chrudim, v okolí Mohelnice, Moravské Třebové a Boskovic a dále na Ostravsku, Odersku a v okolí Hranic na Moravě.

V noci podle ČHMÚ pršelo postupně v celém Česku. Největší úhrny, od 30 do 60 litrů vody na metr čtvereční, zaznamenali meteorologové v severovýchodní polovině země a na Českomoravské vrchovině. Nejvíce srážek, přes 90 litrů vody na metr čtvereční, spadlo na severním návětří Jeseníků. "Během dne bude srážková činnost v zasažených oblastech postupně slábnout a bude se přesouvat k severozápadu, zejména do vrcholových oblastí Krušných hor," informoval ráno ČHMÚ.

Voda z rozvodněných řek a potoků může způsobit uzavírku některých silnic

Vydatný noční déšť zvedl hladiny některých řek a potoků. Varování meteorologů před rizikem vzestupu hladin platí pro severovýchodní Čechy a Moravu se Slezskem s výjimkou jihu Vysočiny, části Jihomoravského kraje a jihu Olomouckého kraje.

Meteorologové varují, že voda z rozvodněných řek a potoků může zaplavit níže položené obydlené oblasti a komunikace. Některé silnice a mosty proto mohou být uzavřeny.

V Přerově hasiči staví protipovodňovou hráz

Hladina řeky Bečvy v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku dosáhla třetího povodňového stupně, překročila již čtyři metry. Stoupá stále i v Dluhonicích, v Přerově začnou hasiči stavět na nábřeží Edvarda Beneše mobilní protipovodňovou hráz. Druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost, platí na Třebůvce v Lošticích na Šumpersku, na Bečvě v Dluhonicích na Přerovsku, na Olešnici v Kokorách na Přerovsku a na Romži ve Stražisku na Prostějovsku. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Voda způsobuje i dopravní komplikace.

Hladina řeky Bečvy stoupá v Teplicích i v Přerově

Bečva v Teplicích dosáhla třetího stupně v 07:00, kdy překročila 400 centimetrů. Během hodiny stoupla hladina o dalších deset centimetrů. Zhruba o deset centimetrů za hodinu stoupá Bečva také v Dluhonicích, kde nyní dosahuje 483 centimetrů, třetí povodňový stupeň je tam vyhlašován při dosažení 530 centimetrů. Bečva stoupá i v Přerově, kde protipovodňová komise rozhodla o stavění mobilní hráze na nábřeží E.Beneše. O překročení druhého povodňového stupně informovalo město Přerovany i v sms zprávách.

Hasiči zasahují i u dalších případů

V terénu zasahují hasiči, evidují tři desítky událostí. "V Polomi se rozvodnil místní tok Luha, který následně ohrožoval deset rodinných domů. Proto hasiči kolem nich rychle vystavěli protipovodňovou hráz. Zábrany proti vodě stavěly jednotky preventivně v Opatovicích. V Ústí pak již v úterý vyklízeli zázemí na fotbalovém hřišti, kam se Bečva pravidelně rozlévá. Stavěly se též hráze. Na stanici v Hranicích jsme nachystali stovky pytlů s pískem pro případ potřeby," sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zábrany z pytlů stavěli i v Lipníku nad Bečvou či v Dřevohosticích. Čerpají místy i vodu ze sklepů. "Nyní řešíme zatopené parkoviště v Komárově, kde voda ohrožuje místní domov pro seniory," doplnila mluvčí.

Pohotovost, tedy první povodňový stupeň, platí stále na Zlatém potoku ve Zlatých Horách na Jesenicku, na Stříbrném potoku v Žulové, na Vidnavce ve Vidnavě, na Bělé v Mikulovicích, na Krupé v Habarticích na Šumpersku, na Bystřici ve Velké Bystřici, na Veličce v Hranicích a na Blatě v Klopotovicích na Prostějovsku.

V dalších dnech lze očekávat nárůsty povodňových stupňů

Na některých místech jsou podle Povodí Moravy svolávány nebo již zasedají povodňové komise jako například v Hranicích, Lipníku nad Bečvou a v Přerově. Voda se zatím rozlévá mimo zastavěná území, sdělil ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Podotkl, že povodí monitoruje situaci i v terénu, těžká technika je připravená případně zasáhnout. "Situace se bude vyvíjet v závislosti na přechodu dešťových srážek. Na místech, kde jsou vodní nádrže, došlo k zachycení povodňových průtoků v nádržích. Nádrže se v současnosti plní. Podle předpovědi se budou vyskytovat srážky ještě během dnešního dne, proto lze očekávat nárůsty průtoků s dosažením dalších povodňových stupňů, včetně třetího," doplnil mluvčí.

Podle dopravních informací policie je například od časných ranních hodin zavřená zaplavená silnice 43911 u Hustopečí nad Bečvu na Přerovsku, se zvýšenou opatrností musejí řidiči projíždět kvůli vodě pod podjezdem na silnici 47 v Bělotíně na Přerovsku. Na silnici ze Šubířova na Protějovsku ve směru na Jaroměřice na Svitavsku se na komunikaci valí voda z přilehlých polí, cesta je zanesena nánosem bahna a větví. Problémy jsou i u Buku na Přerovsku, kde je částečně zatopený železniční podjezd. Nově je uzavřena silnice 49010 mezi obcemi Turovice na Přerovsku a Prusinovice na Kroměřížsku, je zaplavená.

Ohodnoť článek

Tisková zpráva | Foto Hasiči ČR

Štítky Hasiči, povodně, déšť, zásah

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.