neděle 17. ledna 2021 Drahoslav

Babiš by chtěl před Vánoci zdarma nabídnout všem občanům dobrovolné testování antigenními testy

Premiér Andrej Babiš dnes na slavnostním zahájení velitelského shromáždění české armády uvedl, že by si přál, aby stát umožnil před Vánoci všem občanům dobrovolné testování antigenními testy na covid-19. Test by přitom byl zcela zdarma a testování by probíhalo deset až sedm dní před Vánoci.

Při příležitosti slavnostního zahájení Andrej Babiš také poděkoval armádě za klíčovou roli při zvládání koronavirové epidemie. Očekává, že vláda vojáky při případném antigenním testování znovu osloví.

Babiš o testech mluvil v souvislosti se strategií antigenního testování. Považuje za nutné, aby ji ministerstvo zdravotnictví předložilo co nejdříve. "Byl bych velice rád, abychom tuto výzvu zvládli do Vánoc, abychom umožnili všem občanům aspoň týden nebo deset dní před Vánoci se nechat dobrovolně a zdarma testovat antigenními testy," uvedl Babiš.

Blatný by stategii testování mohl představit zítra

Ministr zdravotnictví Jan Blatný by mohl strategii opakovaného testování vytipovaných skupin obyvatel na covid-19 představit ve středu. "Záměr je takový, že by měly být vytipované skupiny pro opakované testování antigenními testy," uvedl o víkendu v pořadu Partie televize Prima. Výsledek antigenního testu je znám po provedení výtěru z nosu zhruba do 15 minut. Vyšetření je levnější, ale méně spolehlivé než běžné testování.

Antigenní testy jsou levnější, ale méně spolehlivé

Výhodou antigenních testů je podle Babiše jejich cena. "Stojí asi jedenáctkrát, dvanáctkrát méně, asi 150 korun včetně DPH. Dneska samoplátci, kteří mají strach o své zdraví, se chodí testovat a platí za to 1800 korun," řekl. Plán by se podle něj mohl uskutečnit jedině v případě, kdy by platil třetí stupeň protiepidemického systému PES. Česko se v pondělí posunulo z pátého nejzávažnějšího stupně rizika do čtvrtého.

Pokud by se testování uskutečnilo, prováděli by ho vojáci

Babiš řekl, že lidé by mohli projekt antigenního testování před Vánoci ocenit. "Doufejme, že se dostaneme podle toho protiepidemického systému do pásma tři. A když bude možné, aby se setkávalo víc lidí podle toho pásma, lidé by mohli ocenit, kdyby toto stát zrealizoval. Tady vás znovu oslovíme," řekl vojákům.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky covid-19, koronavirus, pandemie koronaviru, vir, nakažení

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.