sobota 6. března 2021 Miroslav

Hasiči loni vyjížděli k zásahům každou půlhodinu. Zachránili v kraji 2 tisíce lidí

HZS Olomouckého kraje, jeho příslušníci a zaměstnanci mají za sebou velmi náročný rok. Zaznamenali během něj bezmála 9 a půl tisíce událostí, kde byli hasiči potřeba. Meziročně se tak statistika zvýšila o 2200 událostí, což je nárůst o 32 procent. Za vysokým číslem je nejen zapojení hasičů do boje proti pandemii koronaviru, ale také vzrůstající čísla technických zásahů ve spojení s živelními pohromami. V přepočtu to znamená, že jednotky HZS vyjely každých 37 minut k zásahu na území kraje, při nichž zachránily téměř 2 tisíce lidí a 3,5 tisíce jich evakuovaly.

Technické havárie

Technické pomoci a záchrany osob a zvířat jsou podle statistik nejčastějšími událostmi, které hasiči v kraji řeší. Loni jich HZS evidovali téměř 6 tisíc. A jejich počet rok od roku stoupá. Plošné mimořádné události během několika hodin v terénu zaměstnávají stovky profesionálních i dobrovolných hasičů a jsou tak pro naše jednotky velmi náročné. Loni řešili především vichřice na Jesenicku a Přerovsku, bleskové povodně na Uničovsku a Šumpersku a povodně na řece Bečvě. Mezi technické pomoci však také patří zásahy, jako je například otevření bytu, vyproštění osob z výtahu nebo likvidace obtížného hmyzu.

Úniky nebezpečných látek, dopravní nehody a požáry

Více výjezdů zaznamenali i v případě úniků nebezpečných látek. Těchto událostí řešili 358 oproti 311 v předcházejícím roce. Počet dopravních nehod, které si vyžádaly zásah hasičů, loni klesnul díky menšímu provozu na silnicích. Celkový počet událostí na komunikacích činí 1175.

Loni HZS vyjeli k 827 požárům. Zachránili při nich 54 lidí, přes 1400 osob evakuovali. V přímé souvislosti s požárem loni zemřela jedna osoba, a to na konci září v hořícím bytě v Přerově. Naše jednotky na jaře zaměstnávaly rozsáhlé lesní požáry kvůli výraznému suchu. Požár s největší škodou řešili hasiči 21. října v Mikulovicích na Jesenicku, kde hořela skladovací hala s balíky slámy. Přímá škoda se vyšplhala na 18,5 milionů korun. Díky včasným zásahům se hasičům podařilo uchránit majetek v hodnotě přesahující 350 milionů korun.

Covid-19

Loni měla velký vliv na činnost Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje pandemie koronaviru. Příslušníci museli plnit mnoho nových úkolů: míchali dezinfekci, distribuovali ji po celém kraji, dekontaminovali zdravotnická zařízení, prováděli testování obyvatelstva, zajišťovali chod mobilního odběrového týmu, trasovali kontakty, pomáhali v nemocnicích. To vše za nejpřísnějších hygienických pravidel, která ovlivňovala nejen zásahy v souvislosti s řešením pandemie, ale také všechny ostatní. Příslušníci i zaměstnanci sboru museli dodržovat striktní režimová opatření, aby byla zajištěna akceschopnost výjezdových jednotek a ty mohly plnit úkoly v souvislosti s bojem proti pandemii koronaviru. V konečném součtu napočítali 694 takovýchto událostí.

Krajské informační a operační středisko během roku 2020 přijalo na tísňových linkách 112 a 150 téměř 123 tisíc hovorů, což v přepočtu znamená, že operátoři HZS odbavili každé 4 minuty jeden hovor. Nejvytíženější byli na jaře na začátku pandemie a poté při vichřicích a povodních, kdy se provoz na tísňových linkách zvýšil na stovky hovorů za hodinu.

Celou statistiku HZS Olomouckého kraje za rok 2020 si můžete přečíst zde

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto HZS Olomouc

Štítky HZS, Olomouc, záchrana

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.