čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Prostějov kvůli kritice pozastavil nanonástřik proti covidu ve školách a školkách

Prostějovská radnice po kritice některých rodičů a opozičních zastupitelů pozastavila ve školách a školkách aplikaci nanonástřiku, který má snížit riziko přenosu nákazy koronavirem. O dalším postupu nyní rozhodnou rodiče školáků.

Pracovníci specializované firmy začali nanočástice oxidu titaničitého aplikovat ve školských zařízeních v polovině února. Město mělo za ochranný nanonástřik v interiérech osmi základních a 19 mateřských škol zaplatit 1,7 milionu korun.

K zastavení aplikace nanonástřiku radnici vyzvali někteří rodiče a opoziční zastupitelé. "Trváme na zastavení současné akce, řádném a odborném ověření nezávadnosti a účelnosti nástřiků ve školách a vyloučení jakýchkoli rizikových faktorů ve spolupráci s nezávislými odbornými pracovišti, které se nanotechnologiemi zabývají, například Technická univerzita v Liberci nebo Regionální centrum pokročilých technologií v Olomouci," stojí v prohlášení zastupitelů Na rovinu!.

Firma Vederia Solutions však podle primátora Prostějova Františka Juru garantuje nezávadnost nanonástřiku a takto ošetřené plochy nepředstavují pro děti žádné nebezpečí. "Za 30 let, co jsou tyto nástřiky aplikovány ve světě, nebyl prokázán žádný případ souvislosti s onemocněním po aplikaci nástřiku. Pokud se rodiče rozhodnou, že nechtějí, aby bylo prostředí ve školách takto ošetřováno, budeme jejich rozhodnutí respektovat," uvedl Jura.

Dodavatel postřiku podle předsedy klubu Na rovinu! Aleše Matyáška zastupitelům tvrdil, že má veškeré certifikáty o účinnosti a zdravotní nezávadnosti aplikovaného přípravku. Matyášek upozornil, že předložené protokoly jsou ale z roku 2012 a podle vyjádření Zdravotního ústavu Ostrava nelze zaručit, zda se po devíti letech používá stejný prostředek. Vedení města o aplikaci prostředku na školách podle Matyáška neinformovalo rodiče dětí.

Podle primátora je nanonástřik bezpečný, což garantuje i zpráva Zdravotního ústavu v Ostravě. "Aplikaci preventivním nástřikem jak v budovách magistrátu, tak následně ve školských zařízeních města Prostějova schválil krizový štáb. Účinnost technologie potvrzují výsledky šetření prováděné v řadě mateřských škol," podotkl Jura. Na nanočásticemi oxidu titaničitého ošetřeném povrchu nejsou podle firmy, která postřik provádí, schopny přežít nežádoucí mikroorganismy. Jejich zbytky jsou díky nanotechnologii rozloženy na neškodné látky.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Drbna.cz

Štítky ČR, koronavirus, školy, správa, Prostějov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jaroslava Svobodová

Zase nějací ekoteroristi.

čtvrtek, 4. března 2021, 07:54

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.