úterý 20. dubna 2021 Marcela

Vědecká knihovna v Olomouci čtenářům nabídne doručení knih přes Zásilkovnu

Vědecká knihovna v Olomouci vyjde vstříc čtenářům, kteří v současné době nemají možnost vyzvednout si knihy osobně, a umožní jim doručení přes službu Zásilkovna. Pro ostatní i nadále funguje výdejní okénko z druhé strany hlavní budovy v Olomouci.

Novou službu knihovna spustí v pondělí „Touto službou reagujeme na aktuální situaci a vycházíme vstříc čtenářům, kteří si zejména z důvodu omezení pohybu nemohou knihy vyzvednout osobně,“ vysvětlila ředitelka knihovny Iveta Tichá. Podmínkou je platná registrace do knihovny a vyrovnané závazky. Objednat, a to prostřednictvím formuláře, půjdou maximálně tři knihy určené pro absenční výpůjčku do celkové váhy 5 kilogramů. Cena se odvíjí od způsobu doručení.

I přes lockdown v knihovně stále funguje výdejní okénko. Vědecká knihovna ho provozuje ve Vančurově ulici z druhé strany hlavní budovy. Okénko slouží především k půjčování knih, vracet je mohou čtenáři prostřednictvím biblioboxu. Nadále platí automatické prodloužení všech výpůjček, čtenáři Vědecké knihovny mohou také používat všechny elektronické zdroje.

Výdejní okénka provozují i další knihovny v Olomouckém kraji. "Na dálku přes internet si čtenáři mohou vybrat a objednat knihy a pak si je přijdou vyzvednout. V době nouzového stavu se knížky vydávají přes výdejové okénko. Ale odkládání knih na dálku funguje už téměř tři roky," uvedl ředitel Městské knihovny v Prostějově Aleš Procházka. Výdejní okénko funguje například také v přerovské knihovně.

„Stejně jako další kulturní instituce i knihovny v regionu zasáhla opatření v souvislosti s pandemií koronaviru. Teď dělají vše pro to, aby svoje služby mohly dál nabízet. Řada knihoven otevřela okénka, jejichž prostřednictvím si čtenáři půjčují knihy. Jde tak o jednu z mála částí kultury, která funguje navzdory současnému stavu,“ podotkl radní Olomouckého kraje pro oblast kultury Jan Žůrek.

Na nákup nových knih a publikací nyní Olomoucký kraj regionálním knihovnám uvolnil téměř 30 milionů korun. V kraji v současné době funguje 473 knihoven, které zřizují města a obce.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Drbna.cz

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.