úterý 20. dubna 2021 Marcela

Historický Městský dům v Přerově čeká kompletní výměna parket

Historický Městský dům v Přerově, který je kulturní památkou a centrem kulturního dění ve městě, čeká výměna parket. Podlahářská firma vymění 500 metrů čtverečních plochy. Bude pracovat ve velkém sále, v malém sále i v předsálí. Akce vyjde na 2,7 milionu korun.

V secesním domě, který je kulturní památkou a centrem kulturního dění ve městě, se za běžné situace konají plesy, koncerty a divadelní představení. Nyní zázemí poskytuje velký sál od podzimu jen přerovským zastupitelům pro jejich zasedání.

Dosavadní dubové parkety, které jsou na mnoha místech prošoupané, zde byly položeny při generální opravě, kterou Městský dům procházel od konce 80. let minulého století až do roku 1991. Podle odborníků jsou nerovnoměrně opotřebené a další broušení proto už není možné.

"Třicet let se na parketách podepsalo a je to zřejmé na první pohled. V posledních letech už nás lidé z vedení Kulturních a informačních služeb města Přerova upozorňovali na stav podlahy a žádali o řešení," uvedl přerovský primátor Petr Měřínský (ANO).

Ve velkém sále bude nová podlaha na ploše 275 metrů čtverečních, v malém sále je to 90 a v předsálí 124 metrů čtverečních. Město původně počítalo s náklady na opravu ve výši zhruba 3,5 milionu korun, ve výběrovém řízení byla vybrána firma, která nabídla o 900 tisíc korun nižší cenu. Radnice chce navíc požádat na výměnu parket také o dotace. Na práci budou mít dělníci 122 kalendářních dnů.

Historický Městský dům stojí na Masarykově náměstí od roku 1897 a patří k největším a nejvýznamnějším restauračním a zároveň kulturním zařízením ve městě. Konají se tam divadelní představení, koncerty i plesy. Jde o architektonicky významnou stavbu, která je v majetku Přerova. Nabízí hostům 80 míst v restauraci, 20 v salonku a 30 v kavárně, sál je pak určen pro 410 návštěvníků a na balkóně je 120 míst ke stání. Nemovitá kulturní památka již prošla mnoha úpravami interiéru. Naposledy před čtyřmi lety zde byla vyměněna okna a předloni sem bylo pořízeno moderní scénické osvětlení.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Městský dům Přerov

Štítky Městský dům, Přerov, oprava, kultura

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.