čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Nepovolenému vjezdu k elektrárně Dlouhé stráně v Jeseníkách zamezí závory

Nepovolenému vjezdu k přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé stráně v Jeseníkách zamezí nové závory. Turisticky vyhledávaný cíl navštěvují ročně desítky tisíc lidí. Podle energetiků však v poslední době někteří z nich často nerespektují zákaz vjezdu.

Turisté vjíždějí do horních partií Jeseníků, mnohdy až přímo pod korunu nádrže. Nyní jim to znemožní elektronicky ovládané závory. Dopravní značka zakazující vjezd všem vozidlům kromě energetiků a lesníků je u silnice ze Šumperku do Jeseníku pod začátkem stoupání na Červenohorské sedlo, kde je zároveň rozcestník pro pěší i cykloturisty.

Dříve lidé zákaz porušovali minimálně, v posledních letech ale vjížděli do zákazu stále častěji. "Poslední sezóny už to bylo neúnosné. Někteří dokonce začali jezdit i v zimě a se svými terénními vozy zkoušeli, jak vysoko se dostanou. Většinou pak auto musely vytahovat firmy se speciální technikou, protože horní nádrž je kvůli závějím sněhu od podzimu do jara po silnici nepřístupná," uvedl ředitel elektrárny Vítězslav Chmelař.

Závory energetici instalovali dvě. Jednu u dolní nádrže, druhou na cestě mezi dolní a horní nádrží. "Jsou řízeny elektronicky, takže je v případě potřeby můžeme otevřít z velína. A samozřejmě si je mohou čipem odemknout naši zaměstnanci a partneři, kteří mají oprávnění ke vjezdu," uvedl Chmelař. Energetici věří, že opatření přispěje k ochraně životního prostředí i ke zvýšení bezpečnosti pracovníků elektrárny, turistů, koloběžkářů a cyklistů.

Loni elektrárnu Dlouhé stráně navštívilo přes 88 tisíc lidí, v meziročním srovnání o šest procent méně. Přes 22 tisíc z nich absolvovalo exkurzi v podzemních útrobách elektrárny. Dalších více než 66 tisíc lidí se nechalo vyvézt lanovkou k horní nádrži. Přečerpávací elektrárna byla zprovozněna v roce 1996 a její produkce v posledních letech roste. Energetické zařízení přitahuje turisty do regionu, který je na turistickém ruchu značně závislý.

Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího nedostatku, kdy elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu.

Hodnocení článku je 72 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto ČEZ

Štítky doprava, turistika, energie, Dlouhé stráně, Jeseníky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.