čtvrtek 22. dubna 2021 Evžénie

Olomoucká divadla studují nové hry, data premiér zatím nejsou stanovená

Olomoucké Divadlo Tramtarie studuje navzdory koronaviru další novou hru. Jde o adaptaci Čechovovy hry Tři sestry v režii známého ruského režiséra Alexandera Minajeva. Půjde již o druhý titul, který se na zdejší scéně zatím nedočkal premiéry.

Podobně "do zásoby" chystá své nové hry i Moravské divadlo v Olomouci, tam čekají na své diváky již čtyři nové tituly, pátou, činoherní inscenaci Revizor, aktuálně herci zkoušejí Divadla jsou v Olomouci stejně jako v dalších částech republiky kvůli pandemii koronaviru uzavřena již od poloviny října.

Inscenace Tři sestry je již čtvrtým titulem sezony v Tramtarii, divákům však stihli herci představit pouze autorskou komedii Hřeben Bruce Willise a pohádku Eminka a Emoušek. V době uzavření scén už herci nastudovali Nebezpečné známosti v režii Hany Marvanové. "Ta teď čeká na svou premiéru před diváky. A ani nejnovější inscenace Tři sestry ještě nemá určeno datum své premiéry," uvedla Tereza Matějková z produkce.

Zkoušení nejnovější inscenace se v Tramtarii zhostil zkušený divadelní režisér a herec Alexander Minajev, který se ve své režijní tvorbě věnuje právě ruským autorům. V Tramtarii režíruje poprvé, za cíl si klade představit neotřelou, překvapující a silnou adaptaci této ruské klasiky. Svou strukturou má podle Minajeva připomínat matrjošku. "Divák postupně odkrývá vrstvy, ze kterých se naše inscenace skládá. Obrazy vyprávíme zábavným jazykem a nabízíme novátorské zpracování Tří sester, kdy divák může proniknout i do principů zkoušení samotné inscenace jako takové. A to považuji za velmi atraktivní rys naší adaptace," uvedl režisér.

I přes uzavření scén nezahálejí ani v Moravském divadle v Olomouci, kde na svou premiéru rovněž čeká několik nových titulů. Datum premiéry však žádná z nich stále nezná. "V našem případě je těch inscenací více, na premiéru na jevišti Moravského divadla čekají inscenace Beethovenovy opery Fidelio, inscenace tanečního divadla s písněmi Brela, Kryla a Vysockého Sólo pro tři, inscenace situační komedie Robina Hawdona Dokonalá svatba a inscenace operety s písněmi Karla Hašlera Podskalák," řekl mluvčí divadla David Kresta.

Podle ředitele Moravského divadla Davida Gerneše muselo navíc divadlo přesunout o rok projekt všech tří souborů Rok na vsi. "Toho času zkoušíme v činohře Revizora," doplnil Gerneš.

Zkoušení nových děl bez diváků a termínu premiér je pro herce velmi náročné. "Není nic smutnějšího, než když se ukončí zkouškový proces a místo vyprodané premiéry se odehraje zkouška pro prázdné hlediště," řekl již dříve ředitel Gerneš. "Už pět měsíců nemůžeme hrát pro diváky, ta energie, která se vrací od diváků, se neděje, není zpětná vazba," řekla ředitelka Tramtarie Petra Němečková.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Divadlo Tramtarie

Štítky divadlo, Tramtarie, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.