pondělí 19. dubna 2021 Rostislav

Olomoucký kraj nepodá kasační stížnost ohledně záboru půdy u Hněvotína

Olomoucké hejtmanství nepodá kasační stížnost proti rozhodnutí soudu, který zrušil část zásad územního rozvoje umožňujících zábor 44 hektarů kvalitní orné půdy u Hněvotína pro plánovanou stavbu velkého biomedicínského a biotechnologického centra.

Investor tak nemůže začít s přípravou stavby. Na verdiktu se dnes dohodli krajští radní.

"Jednalo se o zábor nejkvalitnější půdy o rozloze zhruba šedesáti fotbalových hřišť. S rozhodnutím soudu proto Olomoucký kraj souhlasí a nebude proti němu podnikat žádné právní kroky," uvedl hejtmanův náměstek Jan Šafařík. Dodal, že případné podání kasační stížnosti by podle právníků hejtmanství stejně mělo jen minimální šanci na úspěch.

„Není možné, aby se takové rozhodnutí, kdy chcete zalít 44 hektarů nejlepší orné půdy betonem, tlačilo přes jasný odpor starosty a celého zastupitelstva obce Hněvotín ve prospěch developera. Jsem rád, že jsme mohli pomoct k tomu, aby se orná půda udržela a sloužila nejlépe k tomu, čemu slouží nyní. Také proto jsme se na Radě Olomouckého kraje shodli na tom, že se proti rozhodnutí krajského soudu nebudeme odvolávat,” dodal k rozhodnutí rady hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek

Olomoucký krajský soud zrušil část zásad územního rozvoje Olomouckého kraje v polovině února. Vyhověl správní žalobě Hněvotína, který s tímto developerským projektem na zemědělské půdě v těsném sousedství obce nesouhlasí.

Zábor 44 hektarů úrodné půdy u Hněvotína předloni v září umožnilo krajské zastupitelstvo, jež schválilo aktualizaci zásad územního rozvoje Olomouckého kraje. Hněvotín měl tuto aktualizaci zapracovat do svého územního plánu, což by usnadnilo investorovi uvést záměr v život. Obec proto loni podala správní žalobu na kraj a u soudu uspěla.

Soud verdikt podle starosty Hněvotína Jaroslava Dvořáka zdůvodnil tím, že veřejný zájem na stavbu biomedicínského a biotechnologického centra v tomto případě nepřevažuje nad ochranou zemědělského půdního fondu. Soud také přiznal Hněvotínu právo ovlivňovat životní prostředí ve svém okolí.

Krajští úředníci zastupitelům předloni doporučili námitky Hněvotína vůči záboru zemědělské půdy zamítnout. Argumentovali tím, že krajský úřad je vázán dohodou ministerstva pro místní rozvoj a ministerstva životního prostředí ohledně této strategické plochy, která připouští zábor až 44 hektarů půdy ve veřejném zájmu.

K vybudování biomedicínského centra se před lety v memorandu přihlásily Univerzita Palackého, Fakultní nemocnice Olomouc, agentura CzechInvest, klastr MedChemBio a developerská společnost Gemo. Univerzita později informovala, že se na přípravě projektu už nepodílí.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto hnevotin.cz

Štítky ČR, reality, soud, správa, Hněvotín, Olomoucký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.