neděle 26. září 2021 Andrea

Pětipodlažní přerovská budova Emos získá po přestavbě moderní vzhled

Administrativní budova na náměstí TGM v Přerově známá jako Emos by se v budoucnu měla proměnit na moderní prostor pro úředníky, kde bude i kavárna a vyhlídka na město. Přerovská radnice již vybrala architektonický návrh. Náklad budou 130 milionů korun.

Pětipodlažní budovu město loni koupilo za téměř 38 milionů korun. Takzvaný architektonický dialog vypsalo město loni, přihlásilo se do něj 14 týmů, do užšího výběru postoupily nabídky pěti z nich. Sedmičlenná komise pak vybrala jednomyslně návrh, pod nímž jsou podepsáni autoři ze Španělska a Nizozemska z kyperské společnosti Anagram&Gruppa.

Projekt má být hotový na začátku příštího roku, následovat bude výběrové řízení na zhotovitele. Stavět by se mělo začít v polovině příštího roku. "Za zpracování kompletní projektové dokumentace zaplatíme 18 milionů korun, předběžná cena rekonstrukce je vyčíslena na necelých 130 milionů, konečnou cenu budeme znát až po vysoutěžení zakázky," uvedla náměstkyně primátora Hana Mazochová (ANO).

Architekti podle návrhu dbali nejen na proměnu budovy zvenčí, která nyní hyzdí náměstí, ale i na výraznou změnu exteriérů, v nichž budou moderní kanceláře, rekonstrukce se býde týkat i všech instalací v objektu.

"Vznikne tu moderní a hezká budova, která se stane zajímavou dominantou náměstí. Nemá to být jen sídlo úřadu, ale i místo, kde se budou Přerované potkávat a kam budou rádi chodit. Celkově by měla tato nová podoba přispět k oživení centra města," uvedl primátor Petr Měřínský (ANO).

Podle návrhu autorů se hlavním prvkem stane atrium, které určuje složení fasády a kancelářských prostor. Fasáda se podle tvůrců stane průhlednou, hravou a interaktivní, v posledním patře se pamatuje i na terasu a kavárnu. V popisu návrhu je zmiňován i průchod budovou do dvorního traktu, kde je navržen park.

Výrazným prvkem nové podoby se stanou schody. Součástí objektu budou dva výtahy pro veřejnost a zaměstnance, navržen je tu i výtah pro zásobování a převoz těžkých předmětů.

Po rekonstrukci se má do budovy přestěhovat zhruba 160 úředníků města, kteří jsou nyní roztroušeni na devíti místech města. Část z nich sídlila i v těchto prostorách, které si město před koupí objektu pronajímalo. Budova pochází z konce 60. let minulého století a je dlouhodobým terčem kritiky kvůli svému vzhledu, který narušil historickou podobu centrálního náměstí.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Město Přerov

Štítky budova, reality, magistrát, Emos, Přerov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.