čtvrtek 29. července 2021 Marta

Řidiči pozor! Prostějov chce od léta spustit měření rychlosti v ulicích

Prostějovská radnice chce zkrotit řidiče, kteří jezdí příliš rychle a ohrožují chodce. Od léta začnou měřit rychlost aut na několika vybraných místech radary. Město kvůli tomu přijme dalšího strážníka. V minulosti už Prostějov rychlost měřil, nyní by využil některé rozvodné skříně.

Radní města si nechali udělat analýzu, podle které jsou nejvýhodnější dvě místa na vnitřním okruhu v ulici Brněnské a Wolkerově, kde není nutné budovat nové rozvodné skříně. Další lokality jsou v Olomoucké a Dolní ulici.

"Měřících skříní bude 3 až 5. Uvažujeme o lokalitách v ulicích Brněnská, Vrahovická, Wolkerova, Plumlovská, Vápenice, Dolní a Olomoucká," potvrdil primátor Prostějova František Jura. Radní chtějí systém spustit co nejdříve. Poté by vyhodnotili provoz a pak případně dodali další dvě měřící místa nebo i radar.

"Dalším krokem bude zadání veřejné zakázky na pořízení celého systému. Zařízení bude v majetku města a také jeho provoz a vyhodnocení přestupků budou zajišťovat pracovníci magistrátu," dodal náměstek primátora Jiří Rozehnal. Zkušební provoz by chtěl spustit už letos červenci, ostrý provoz pak od září.

Prostějov již v minulosti rychlost aut měřil, systém však porušoval zákon, takže od něho město po pár měsících odstoupilo.  

Plán na měření rychlosti aut pomocí radarů má i své kritiky. "S měřením rychlosti dlouhodobě nesouhlasím. Neexistuje žádný důkaz a žádná studie, která by prokazovala, že zavedení měření rychlosti nějakým způsobem zvýší bezpečnost a sníží nehodovost, zranění a úrazy," ohradil se například opoziční prostějovský zastupitel Petr Kapounek.

"Argumentovat počtem přestupků je irelevantní. Když postavíte radary, tak akorát od řidičů vyberete víc peněz. Oni budou víc nervózní a místo toho, aby se koukali kolem sebe, budou se koukat na tachometr," je přesvědčen Kapounek.

Navrhuje, aby město do ulic postavilo nejprve informační radary, získalo z nich relevantní data, jak vypadá provoz, a teprve pak řešilo, jestli je vysoká rychlost vůbec nějakým problémem. Další kritici namítají, že město chce pouze vybírat pokuty.

To odmítla náměstkyně primátora Alena Rašková, která má na starosti dopravu. "Tady nejde o to vybírat pokuty. Tady jde o to zvýšit bezpečnost v ulicích. Jde například o Vápenici, kde je několik škol a je tam přechod k Domu dětí a mládeže. Další místa jsou na Brněnské, Olomoucké, Plumlovské, kde se jednu dobu pořádaly dokonce závody," prohlásila Rašková.

Na posledním zastupitelstvu nakonec většina jeho členů plán radních podpořila. Zastupitelstvo souhlasilo se zřízením dalšího místa u prostějovské Městské policie. Nový strážník nastoupí na přestupkové oddělení, kde končí řidiči, kteří překračují povolenou rychlost.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto MP

Štítky automobil, rychlost, měření, radar, Prostějov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.