neděle 25. července 2021 Jakub

Jeseníky jsou nejvýznamnější sokolí oblastí v Česku. Žijí zde dvě desítky párů

Nejvyšší moravskoslezské hory Jeseníky se staly jednou z nejvýznamnějších sokolích oblastí v Česku. Sokoli stěhovaví se sem vrátili před dvaceti lety a za tuto dobu zde vyvedli bezmála tři stovky mláďat. Nyní v jesenických lesích žijí zhruba dvě desítky párů sokolů.

Populace sokola se v Jeseníkách podle Petra Šaje z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR od roku 2001 postupně posiluje a tito draví ptáci už obsadili všech 20 tamních hnízdišť. Loni bylo v Jeseníkách evidováno 21 párů sokolů, kteří vyvedli 29 mláďat. Od počátku je jesenická populace sokola monitorována a výsledky jsou každoročně vyhodnocovány.

"K monitoringu a ostraze samotného hnízda, případně i přístupové cesty využíváme fotopasti s okamžitým přenosem. Díky nim máme obrovské množství jedinečných informací ze života sokolích rodin, které se následně snažíme využít i k jejich ochraně," podotkl ornitolog a spolupracovník Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Tomáš Pospíšil, který se na sledování sokolů v Jeseníkách od počátku podílí.

I když leží v Jeseníkách ještě velké množství sněhu, některým sokolům už začalo období rozmnožování a právě snášená vejce musí ochránit i před mrazivými teplotami.

"Především v počátku hnízdění jsou sokoli velmi citliví na rušení. Pokud se to stává opakovaně, hnízdo mohou i opustit. Posledních pár týdnů, kdy se v horách pohybovalo méně lidí, začátku hnízdění určitě prospělo. Doufám, že i zbytek jarních měsíců budou návštěvníci Jeseníků ohleduplní a budou respektovat případná omezení vstupu do míst, kde se sokoli a jiné vzácné druhy vyskytují," uvedl Šaj.

Pravděpodobnost zdárného vyvedení mláďat snižují také přirozené faktory, jako jsou predátoři, mezi které v případě sokola patří kuna, výr či krkavec. Důležitou roli může sehrát nepříznivé počasí či vnitrodruhová konkurence. Klíčové je podle Šaje zajištění klidného hnízdění ze strany člověka, ať už je to hospodář či návštěvník hor.

Jeseníky a jejich okolí jsou nyní podle něho jednou z nejvýznamnějších sokolích oblastí v Česku. Početná je populace těchto dravých ptáků také v Českém středohoří, Českém Švýcarsku či Moravském krasu.

Hodnocení článku je 84 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky sokol, mládě, příroda, ptáci, Jeseníky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.