neděle 25. července 2021 Jakub

Výstava představuje návrhy na rekonstrukci administrativní budovy Emos

Obyvatelé Přerova si mohou prohlédnout návrhy na rekonstrukci největší budovy na náměstí TGM v Přerově známé jako Emos. Soutěž na přestavbu pětipodlažního objektu pro 160 úředníků vyhrála zahraniční společnost Anagram&Gruppa. Náklady na rekonstrukci jsou 130 milionů korun.

V centru Přerova výstava zabrala plochu výkladních skříní budovy, lidé tak mají možnost porovnat budoucí podobu se současným stavem. Návrhy odborníci posuzovali v takzvaném architektonickém dialogu. 

Ten město vypsalo loni, přihlásilo se do něj 14 týmů, do užšího výběru postoupily nabídky pěti ateliérů. Podle architekta Igora Kovačeviče, který soutěž vedl, byl výběr těžký, návrhy byly velmi kvalitní. Vítězný návrh oslovil sedmičlennou komisi především svým propojením s náměstím.

"Nacházíme se na hlavním náměstí, které má handicap, že se zde nikdo nezdržuje. První návrh nejskvělejším způsobem vyřešil, že návštěvníka i zaměstnance s tímto náměstím propojil," řekl architekt. Svou roli v návrhu hrálo vizuálně otevřené schodiště i to, že budova bude fungovat i po otevírací době úřadu, nabídne totiž prostory kavárny a vyhlídky.

Podle návrhu firmy Anagram&Gruppa s mezinárodním zastoupením se hlavním prvkem stane atrium, které určuje složení fasády a kancelářských prostor. Fasáda se podle tvůrců stane průhlednou, hravou a interaktivní, v posledním patře se pamatuje i na terasu a kavárnu.

V popisu návrhu je zmiňován i průchod budovou do dvorního traktu, kde je navržen park. Výrazným prvkem nové podoby se stanou schody, které fasádu protínají.

Projekt má být hotový na začátku příštího roku, následovat bude výběrové řízení na zhotovitele. Stavět by se mělo začít v polovině příštího roku. Přestěhovat se sem má zhruba 160 zaměstnanců. "Chtěli bychom sem přestěhovat úředníky ze Smetanovy ulice," uvedl primátor Přerova Petr Měřínský (ANO). Kromě sociálního odboru či školství by se do budovy mělo přestěhovat i vedení radnice.

Administrativní budovu Emos město loni koupilo téměř za 38 milionů korun. Budova pochází z konce 60. let minulého století a je dlouhodobým terčem kritiky kvůli svému vzhledu, který narušil historickou podobu centrálního náměstí.

Návrh vybralo město formou soutěžního dialogu vůbec poprvé. Hlavní výhodou této formy podle zástupců radnice byla možnost hledat řešení společně s účastníky soutěže již během tvorby jejich návrhů, město tak do nich i aktivně vstupovalo se svými požadavky.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Přerov

Štítky radnice, rekonstrukce, soutěž, výstava, Přerov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.