úterý 20. dubna 2021 Marcela

Bude na Bečvě nádrž nebo suchý poldr? Rozhodne analýza expertů

Proti povodním, jaké byly v roce 1997, může obyvatele v okolí řeky Bečvy na Přerovsku podle vodohospodářů ochránit pouze velké vodní dílo. O tom, zda půjde o nádrže nebo suchý poldr, rozhodne analýza předních českých expertů, kterou zadalo Povodí Moravy.

Protipovodňová opatření na Bečvě Povodí Moravy nedávno probíralo s vedením Olomouckého kraje na videokonferenci. "Zaměřili jsme se na to, jakým způsobem probíhá realizace ochrany celého Pobečví před povodněmi, a to včetně přípravy vodního díla Skalička. Hovořili jsme ale také o revitalizacích vodních toků v Olomouckém kraji," shrnul generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.   

Klíčovým prvkem je vodní dílo Skalička a zatím není jasné, zda půjde o suchou či vodní nádrž. Skalička by podle Povodí měla zajistit ochranu až 110 tisíc obyvatel Pobečví na úroveň povodní z roku 1997. Vzhledem ke klimatickým změnám by však vodní dílo mohlo hrát důležitou roli také v období sucha. Možných podob je více.

Povodí Moravy si proto nechá zpracovat analýzu od přední českých vědeckých pracovišť, která napoví, jak dál. Podílet se na ní budou hydrotechnici z ČVÚT v Praze, hydrobiologové z Akademie věd a odborníci na vodní stavitelství z VÚT.

"V současnosti probíhá zpracování velmi podrobné hydrogeologické studie, jejímž cílem je posouzení možného ovlivnění podzemních a zejména minerálních vod v souvislosti s jednotlivými variantami vodního díla. Objektivnější posouzení, než zapojení nezávislých akademických pracovišť, prakticky neexistuje," tvrdí Gargulák. 

Nesmí být ohroženy lázeňské prameny a ekosystém řeky  

Hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek sdělil, že preferuje takové řešení, které zajistí protipovodňovou ochranu, a zároveň  bude respektovat danou lokalitu a další rozvoj lázeňství a turistiky, a to vše s ohledem na ekologickou funkci krajiny.

Podobný názor má i radní Olomouckého kraje pro životního prostředí Martin Šmída"Podoba a případná realizace vodního díla Skalička bude záviset na rozhodnutí odborníků, kteří se tímto tématem zabývají. Důkladně se musí posoudit přínosy stavby i její případná negativa. Musíme mít záruky, že nebudou ohroženy lázeňské prameny, krasové útvary nebo říční ekosystém," řekl.

Povodí Moravy kromě toho na Bečvě buduje protipovodňové ochranné hráze, terénní valy, rybí přechody, upravuje jezy, revitalizuje toky nebo obnovuje rybníky. "Jedná se o opatření, která již několik let realizujeme a která bychom měli dokončit do roku 2027. Tato opatření ale dokáží ochránit obyvatele Pobečví pouze proti padesátileté vodě,“ popsal Gargulák.

Jde například o protipovodňová opatření v Přerově, protipovodňové zídky v Hranicích, revitalizace Bečvy u Černotína nebo obnova říčního ramene v Ústí.

Úpravy koryta řeky Bečvy u Hranic jsou v polovině. Mají zabránit povodním

Rozsáhlá úprava tříkilometrového koryta řeky Bečvy u obcí Černotín, Ústí a Skalička nedaleko Hranic na Přerovsku za 318 milionů korun je zhruba v polovině. Jejím cílem je především snížit ohrožení obcí povodněmi, revitalizovat krajinu a vrátit do...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Povodí Moravy

Štítky Bečva, povodně, ochrana, opatření, Skalička, Povodí Moravy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.