pondělí 4. července 2022 Prokop

Les u Uničova vydal takřka po osmdesáti letech stíhačku Luftwaffe. Pilot zřejmě zahynul ve velké bitvě

V těžce přístupném lesním terénu našel amatérský historik u Paseky na Uničovsku trosky německého stíhacího letounu Focke-Wulf 190. Stroj se tam zřítil před 77 lety, kdy probíhala jedna z největších leteckých bitev nad územím bývalého protektorátu. V letadle zahynul podle zjištění odborníků z leteckého muzea pilot Wilhelm Funk.

Krvavá letecká bitva mezi americkým letectvem a německou Luftwaffe se odehrála 17. prosince 1944. v prostoru mezi Olomoucí, Prostějovem a Přerovem a na Novojičínsku. Šlo o největší leteckou bitvu nad územím bývalého protektorátu. Za tři čtvrtě hodiny zde bylo tehdy sestřeleno osm desítek letadel.

"Některá místa dopadu letadel, především na území kolem Olomouce a Prostějova jsou dodnes neznámá. Podařilo se tak nalézt jedno místo z této letecké bitvy, které se dosud nepodařilo dohledat," říká pracovník Leteckého muzea v Suchdole nad Odrou Petr Bartošík.

Historický pramen U Vousáče se v září dočká obnovy. Jeseník získal dotaci

Do konce září chce město Jeseník obnovit historický pramen U Vousáče, který leží mezi Smetanovými sady a Křížovým vrchem. Pramen původně věnovaný rakouskému mocnáři Františku Josefovi I. je ve špatném stavu a nefunguje. Město na obnovu získalo...

V tomto případě odborníkům, kteří historii letecké bitvy mapují řadu let, pomohl místní hledač. Trosky letounu objevil v lesnatém, těžce přístupném terénu. Místo nálezu začali poté zkoumat pracovníci Leteckého muzea v Suchdole nad Odrou, kteří se touto tematikou zabývají již 25 let. Zdokumentovali nejen místo dopadu, typ letadla, ale například i úhel dopadu stroje. "Šlo o drobnější fragmenty, větší kusy letounu sesbírala a odvezla po bitvě Luftwaffe, jsou o tom i úřední záznamy. Podařilo se nám však najít i část překrytu kabiny, což je důkaz toho, že pilot ve stroji opravdu zahynul," doplnil pracovník muzea.

Odborníci se nyní snaží dohledat informace k identitě letadla či osobní věci pilota, o kterém se domnívají, že letoun v letecké bitvě v osudný den pilotoval. "Na 99 procent však už můžeme říci, že se jednalo o letadlo Willyho Funka, a to i podle popisu z dobových dokumentů, které máme z archivních zdrojů. Chtěla tomu náhoda, že se místo až po tolika letech, díky jednomu nadšenci, podařilo ztotožnit," podotkl Bartošík. Dodal, že pilot byl pohřben na hřbitově ve Šternberku, jeho ostatky byly poté exhumovány a jeho hrob je nyní na centrálním válečném pohřebišti německých vojáků ve Valašském Meziříčí.

Nalezené fragmenty z letadla jsou v Leteckém muzeu v Suchdole nad Odrou, kde budou podrobeny expertíze. Při zkoumání trosek letadla objevili muzejní pracovníci na místě také munici k palubním zbraním tohoto typu letadla. Munici uplynulou sobotu na místě zlikvidoval policejní pyrotechnik.

Hodnocení článku je 88 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Wikimedia Commons/Kogo

Štítky Historie, nález, druhá světová válka, letadlo, letecká bitva, muzeum, luftwaffe, Uničov, Paseka, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.