čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

Kraličák láká i na novou bobovou dráhu. Má dva karusely a dojezd do tunelu

Další lákadlo pro návštěvníky severu Olomouckého kraje připravilo horské středisko Kraličák, které už v pátek otevře novou a unikátní bobovou dráhu. Areál v blízkosti Králického Sněžníku chce nabídnout zážitky i relax po celý rok, podle majitele střediska do oblasti zamířily za uplynulých pět let investice ve výši 400 milionů korun.

V horském areálu Kraličák ve Stříbrnicích na Šumpersku se od pátku otevře nová bobová dráha, jako jediná v ČR nabízí dva karusely - tedy otočky o 360 stupňů a dojezd do tunelu. Kilometr dlouhá trať stála 35 milionů korun, jde o jednu z dalších rozsáhlých investic v tomto rozvíjejícím se areálu.

Vedle zhruba kilometr dlouhé dráhy vedoucí po černé FIS sjezdovce na úpatí kopce Štvanice vyroste botanická zahrada s vyhlídkovými místy pro odpočinek. Další investice jsou v plánu, areál nyní se svou urbanistickou studií Stříbrnic získal nominaci a dospěl až do finále soutěže Urbanistický projekt roku.

Kraj ožívá letními výlety, region láká na turistické novinky

Třiaosmdesát tipů na výlet nabízejí na začátku nové turistické sezony speciální webové stránky v Olomouckém kraji. Region láká na osvědčené atraktivity i nové cíle, které se návštěvníkům poprvé představily teprve nedávno. V průběhu posledních let...

Bobová dráha rozšiřuje využití střediska na celý rok. "Dnes už se nebavíme o lyžařských areálech, ale o horských střediscích, která fungují celoročně. Zima má čím dál menší vliv na úspěšnost, je to o tom zajistit provoz areálu celoročně, bobová dráha je právě zařízením, které se dá provozovat po celý rok," řekl majitel areálu a investor majitel střediska Dušan Juříček. Doplnil, že celý prostor, kde je dráha postavena, by se měl postupně proměnit v botanickou zahradu, návštěvníkům nabídne také bylinky a postupně například i keře ostružiníků a borůvek.

Vybudování bobové dráhy je součástí dalších investic za poslední roky. Mezi největší patřila nejmodernější šestisedačková lanovka v ČR, kterou mohli poprvé využívat lyžaři uplynulou zimní sezonu, areál nabízí turistům od roku 2018 na vrcholu Štvanice také 35 metrů vysokou, celoročně otevřenou rozhlednu, kterou navrhl architekt Martin Rajniš. "Součástí investic byly i veškeré služby, investovalo se i do sjezdových tratí, ale i do krajiny samotné, včetně cest a pěšin," doplnil Juříček. V nejbližší době se hodlá zaměřit na zdokonalení služeb včetně zázemí a na dolaďování krajiny v podobě výsadeb či budování odpočinkových míst. "V delším horizontu, tří až pěti let, máme v plánu výměnu lanovky z hynčické strany na Štvanici," avizuje majitel areálu.

Elektrokola a koloběžky jako nové riziko na horách. Někdy to končí i fatálně, varuje náčelník horské služby

Tvrdý pád, rozseknutá helma a poranění páteře. Do nebezpečných situací se dostávají někteří návštěvníci Jeseníků na kolech či koloběžkách. Pomoc při těchto úrazech tvoří v letním období podle náčelníka tamní horské služby Vítězslava Kallera až...

Postupné investice mají do této oblasti Staroměstska postupně navrátit život a zvýšit i roční návštěvnost z nynějších 215 tisíc až na 600 tisíc lidí, cílem je aby se lidé v této krajině na větší ploše zdrželi delší dobu. "Projekt je určitě postaven na návratnosti, ale nejde o individuální návratnost jednotlivých investic, ale o návratnosti z celé oblasti. Jde nám o provázanost jednotlivých aktivit se stavební a developerskou činností," podotkl Juříček.

Horský areál Kraličák leží ve třech údolích - Hynčickém, Stříbrnickém a Štěpánovském. Středisko je umístěno na ploše 600 hektarů v turisticky atraktivní krajině Starého města pod Kralickým Sněžníkem. Areál vznikl spojením lyžařských středisek ve Stříbrnicích a Hynčicích pod Sušinou, v zimě nabízí sjezdovky o celkové délce 10,5 kilometru bez přejezdů. Středisko se postupně zaměřuje i na rozvoj letní turistiky.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto FB Horský areál Kraličák

Štítky Turistika, atrakce, bobová dráha, Horský areál, Kraličák, Šumperk, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.