čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

VIDEO: Do sčítání čápů se může zapojit každý. Mláďata brzy opustí hnízda

Na rozmanitých vyvýšených místech ve svých městech a obcích mohou lidé pozorovat čápy, kteří už před časem přivedli na svět mláďata. Výskyt čápů nemonitorují pouze ornitologové, do mapování čápů a čapích rodin se může od roku 2014 zapojit i široká veřejnost.

„V České republice je evidováno více než 1300 čapích hnízd, ale každoročně se objevují nová a některá zanikají nebo nejsou obsazená. Ornitologové proto prosí veřejnost, aby jim lidé pomohli zkontrolovat hnízda čápů v jejich okolí a sečetli jejich mláďata, která již postávají na hnízdech,“ říká Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku.

Seznam všech čapích hnízd najdou zájemci na webu České společnosti ornitologické. „Do databáze hnízd můžete zadat i jeho fotografii nebo tam zadat zcela nové hnízdiště, které ještě není v evidenci. Důležité je spočítat mláďata a případně uvést, zda je některý z jejich rodičů okroužkován. Pokud možno i s kódem a barvou kroužku,“ přiblížil Jiří Šafránek.

Na některých hnízdech jsou už mláďata velká jako jejich rodiče, poznávací znamení jsou podle ornitologů barva a délka zobáku. „Mladí čápi mají kratší zobák zbarvený černě, dospělý ho mají delší a červený,“ podotýká Šafránek.

Vodní ptáci míří za potravou i do měst. Pozor na pečivo, při krmení platí několik zásad

Od zamrzlých rybníků putují ptáci za potravou k řekám i do měst, kde panují přívětivější podmínky. Opeřené živočichy přikrmují i lidé, do jejich blízkosti nejčastěji míří kachny či labutě. Odborníci radí, že mezi nejvhodnější přilepšení patří...

 

I když je hnízdo neobsazené, nebo se tam vyskytuje jen jeden nebo dva nehnízdící čápi, mohou lidé touto informací ornitologům pomoct. „Takový údaj je velmi cenný pro další vyhodnocení úspěšnosti hnízdění. I neobsazená hnízda se evidují a je opět důležité zadat poznatek do databáze čapích hnízd v České republice,“ doplnil místopředseda Moravského ornitologického spolku.

Na některých hnízdech jsou umístěny webkamery a díky nim můžete sledovat dění na čapích hnízdech v přímém přenosu. „Sčítáním čapích hnízd a čápat přispějete k jejich poznání i  ochraně,“ uzavřel Šafránek.

Další webkamery na moravských čapích hnízdech:
Albrechtice (KA): https://www.youtube.com/channel/UCuBqE41aVN5yebNGrbYTzOA/live
Břest (KM): http://www.obec-brest.cz/obec-147/capi-hnizdo/
Bzenec (HO): http://www.capibzenec.cz/
Dětmarovice (KA): https://drakknet.cz/capionline/?param1=capionline
Dlouhá Loučka (OL): https://www.youtube.com/channel/UCJqgpPK28kXYsRsOmYEPQ3w/live
Staré Město u UH (UH): https://www.ipcamlive.com/5ca7589bb4c42
Staré Město (SU): https://www.probio.cz/cs/probio-svet/nasi-capi-ve-starem-meste-live
Supíkovice (JE): http://31.132.19.90/video3.mjpg
Záhlinice (KM): http://www.cyrilek.net/kamery/

Zdroj: Moravský ornitologický spolek

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jiří Šafránek

Štítky Příroda, ptáci, ptactvo, čáp bílý, sčítání čápů, čapí hnízdo, webkamera, Olomoucký kraj, Morava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.