úterý 27. září 2022 Jonáš

Voda na Plumlově se dál kazí. Ve vedru se zřejmě přemnožily sinice

Podle aktuálních rozborů vzorků z plumlovské nádrže se v oblíbené rekreační lokalitě opět zhoršila kvalita vody. V přehradě nedaleko Prostějova je nyní na stupni tři, podle hygieniků by se lidé měli po koupání osprchovat, aby snížili případná rizika. Kvůli sinicím se stav vody zhoršuje podobně jako v minulém roce, kdy už před polovinou srpna ukazatel poskočil na nejhorší pátý stupeň a koupání bylo zakázáno.

VIDEO: Policie ve videoklipech radí, jak se bezpečně chovat u vody. V kraji jsou již tři případy utonutí

Letošní rekreační sezona nezačala šťastně. Za poslední dva měsíce policisté v Olomoucké kraji zasahovali již u tří případů utonutí. Až do konce září proto policie provádí preventivní akci s názvem Bezpečně u vody. Součástí jsou i videoklipy.

 

Vzorky odborníci naposledy brali na Plumlově v pondělí, výsledky obdrželi ve čtvrtek. "Jakost vody je hodnocena stupněm tři, což znamená zhoršená jakost vody. Je zde mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci a u některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže. Proto doporučujeme se po koupání osprchovat," uvedla mluvčí krajských hygieniků Markéta Koutná. Při posledních odběrech byla voda hodnocena na stupnici číslem dva. Na zhoršení vody se podepsaly především vysoké teploty a přemnožení sinic. Další analýza vody v plumlovské nádrži proběhne za dva týdny.

Naopak voda v jezerech Poděbrady je stále čistá, rozbory zde hygienici dělají jen jednou za měsíc. Štěrkopísková jezera, kam míří za koupáním lidé z Olomouce i okolí, mají čistou vodu po celé léto. S vodou tady není problém dlouhodobě, odborníci to přisuzují hydrogeologickým poměrům nádrže. Problémy se naopak vyskytovaly v minulých letech o prázdninách na Plumlově, ačkoli Povodí Moravy před časem dno přehrady s velkými náklady vyčistilo. Důvodem byly především přemnožené sinice.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje

Štítky Koupání, rekreace, voda, výlet, nádrž, Plumlov, kvalita vody, hygiena, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.