pondělí 15. srpna 2022 Hana

Malý rys v utajení: ošetřovatelé Zoo Olomouc poprvé zvážili mládě kočkovitých samotářů

Pozorní návštěvníci mohou v jednom z rozsáhlých výběhů Zoo Olomouc pozorovat mezi porostem nový přírůstek tamní populace rysa karpatského. Matka malého samečka nějakou dobu skrývala před zraky ošetřovatelů, ti však radostnou novinu tušili. Rysí mládě absolvovalo první vážení, které ukázalo hodnotu 1,8 kilogramu.

„Dle chování rodičů jsme předpokládali, že samice porodila, ale jistotu jsme získali až poté, co jsme mládě poprvé spatřili,“ prozradila zooložka Jitka Vokurková. V zoo na Svatém Kopečku se chovem rysů zabývají od roku 1965, za tu dobu se podařilo odchovat 28 mláďat rysů ostrovidů a 13 mláďat rysů karpatských, z nichž některá byla i navrácena do volné přírody. Po sedmdesátidenní březosti rodí samice jedno až čtyři mláďata o hmotnosti 250 až 420 gramů.

V olomoucké zoo uhynul stářím gepard Duma. Zahrada chce vytvořit nový chovný pár

V olomoucké zoo dnes uhynul šestnáctiletý samec geparda štíhlého Duma. Měl chronické potíže spojené s vysokým stářím. Na nějakou dobu tak končí oblíbené komentované krmení gepardů, vedení zoo však do budoucna chce vytvořit nový chovný pár této...

 

Rys je největší kočkovitou šelmou Evropy, která bývala běžným obyvatelem našich lesů. Na přelomu 19. a 20. století mu u nás ale hrozilo vyhubení. V ČR se nyní jeho výskyt udává zejména v oblasti Beskyd a na Šumavě. Rys vyniká svou schopností šplhat a také pohybem na sněhu, ke kterému má uzpůsobené tlapy. „Loví vše od drobných savců a ptáků až po srnčí zvěř. Zajíc mu tak může vystačit na dva dny, srna až na týden. Jednotlivci mají odlišné uspořádání a intenzitu skvrn, což výzkumníkům v přírodě usnadňuje práci při identifikaci konkrétních jedinců,“ přibližuje mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská. Rys svou kořist většinou odtáhne stranou a zakryje listím a větvičkami. Pokud není dostupná další neopatrná kořist, může se rys k ukrytému úlovku vrátit, raději ale vyráží obstarávat čerstvou potravu.

Rysům se přezdívá samotáři s přehledem. Jak samotný název napovídá, vynikají výborným zrakem a sluchem. Myš jsou schopni zaznamenat na více než 70 m, srnčí zvěř až na 500 m a zajíce okusujícího potravu slyší na vzdálenost 50-60 m. Samci mohou dosahovat hmotnosti i přes 30 kg, samice málokdy váží přes 20 kg.
Zdroj: Zoo Olomouc

Hodnocení článku je 92 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Zoo Olomouc

Štítky Zoo, příroda, zoologická zahrada, rys karpatský, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.