úterý 27. září 2022 Jonáš

VIDEO: Rychle a bezpečně na zem. Záchranáři cvičili evakuaci z lanovek, v akci byl i vrtulník

Na zimní sezonu se ve skiareálech připravují také specializované skupiny hasičů a záchranářů, kteří ještě za příznivého počasí trénují záchranu lidí ze zastavených lanovek. Nácviky zásahů tento týden probíhaly na severu Olomouckého kraje v Hynčicích pod Sušinou a v Kunčicích. Jednotky pilovaly i výsadky na sloupy lanovek z vrtulníku.

„Přípravu na nadcházející zimní sezonu nepodceňujeme a naši hasiči-lezci nyní absolvují výcviky, při nichž trénují záchranu lyžařů ze zaseknuté lanovky. Letos jsme navíc využili možnosti spolupracovat s leteckými záchranáři z Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje,“ přiblížila mluvčí hasičů z Olomouckého kraje Lucie Balážová.

Vrtulník může zkrátit čas záchrany lidí uvězněných na sedačkách lanovky o desítky minut, což hraje v horském počasí významnou roli. „Při spolupráci s vrtulníkem jsme totiž schopni rychleji soustředit naše síly a prostředky na místě zásahu a výrazně tak urychlit nasazení většího počtu hasičů-lezců, a tím tak dostat do bezpečí a tepla v kratším čase větší počet lyžařů,“ vysvětlila mluvčí Balážová.

Na lanovce v horském areálu Kraličák uvízlo cvičně také pět desítek školáků ze Starého města u Šumperka. Místo vyučování tak jako figuranti slaňovali z devítimetrové výšky za asistence hasičů a členů Horské služby. Lanovka na Kraličáku patří mezi nejmodernější v České republice a je krytá bublinou s automatickou závorou. Tu lyžaři nemohou sami zvednou, mechanismus musí uvolnit záchranáři speciální postupem. Právě tyto specifika jim objasnil aktuální nácvik.

Extrémní zásah u Hřenska pohledem velitele: šedesát telefonátů denně a slaňování v šíleném terénu

Do mimořádně náročné akce se mezi stovky hasičů zasahujících u lesního požáru v Českém Švýcarsku zapojily také jednotky z Olomouckého kraje. Speciálnímu hasebnímu odřadu velel Michal Hrubý, vedoucí oddělení IZS a služeb z prostějovské stanice. Po...

 

„Je to především o doladění součinnosti a spolupráce s ostatními složkami, konkrétně s hasičským záchranným sborem. Protože když se provádí taková akce, je dost komplikovaná, je potřeba hodně záchranných družstev. A ve spolupráci s areálem, horskou službou a hasiči jsme schopni evakuovat i takové množství lidí," řekl náčelník jesenické horské služby Vítězslav Kaller.

„Bylo to děsivé, ale ulili jsme se z celého vyučování.“

Podle odborníků je hlavně potřeba zahájit evakuaci včas. Záchranáři upozorňují, že se k některým evakuacím dostanou zbytečně pozdě kvůli prodlevě u provozovatele, který se nejdřív snaží lanovku zprovoznit. „Důležité je v takové situaci, aby lidé nepanikařili, vše musí být sehrané. Lidé musejí být informovaní,“ poznamenal náčelník lanových drah na Kraličáku Emil Durďák. Na tamní lanovce se lidé o evakuaci dozvědí za pomoci hlášení.

Kvůli poškození trafostanice se lanovka na Kraličáku zastavila letos v únoru, dvě stě lidí se ale podařilo evakuovat s použitím záložních systémů. K ostré evakuaci jeli hasiči a záchranáři v únoru do Přemyslova, kde z výšky s pomocí lezeckých technik pomáhali 40 lidem. Celkem bylo na lanovce 130 osob. „Zásah ztěžovalo špatné počasí a nízké teploty. Přesto se nám podařilo dostat všechny bezpečně dolů do hodiny a půl,“ připomněla mluvčí Lucie Balážová.

Aktuální cvičný zásah byl adrenalinovým dobrodružstvím pro děti z šesté až deváté třídy ze Starého Města. Před jízdou je odborníci instruovali o tom, co je čeká. I přesto si někteří oddechli až po přistání na zem. „Bylo to děsivé, měla jsem strach z té výšky a z toho, že se něco stane. Ale příště asi už budu v klidu,“ řekla jedenáctiletá Lucie. Na pomoc záchranářů čekala s dalšími pěti spolužáky. „Ulili jsme se z celého vyučování, takže nám to vůbec nevadilo,“ doplnila s úsměvem šesťačka.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje, FB Horský areál Kraličák

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.