středa 1. dubna 2020 Hugo

Vrchní soud potvrdil dalšímu odběrateli Březinova lihu devět a půl roku za mřížemi

Za odběr nelegálního lihu od šéfa tzv. lihové mafie Radka Březiny si sedmapadesátiletý Milan Mikulašek z Karvinska definitivně odpyká ve vězení 9,5 roku. Rozhodl o tom dnes olomoucký vrchní soud. Potvrdil tak rozsudek ostravského krajského soudu, proti kterému se muž odvolal. Podle rozsudku od Březiny odebral nejméně 63.000 litrů lihu, škoda na dani byla vyčíslena na více než 16 milionů korun. Mikulašek je jedním z řady odběratelů Březinova lihu, kteří po odkrytí této mafie skončili před soudem.

Mikulašek byl odsouzen za zločin zkrácení daně se členem organizované zločinecké skupiny, hrozila mu kvůli tomu i vyšší sazba, a to devět až 13 let. Kromě trestu 9,5 roku mu soud potvrdil také sedmiletý zákaz činnosti. „Trest se na první pohled jeví jako velmi vysoký, a to i vzhledem k výši škody na spotřební dani. Nachází se však při spodní hranici trestní sazby," uvedl předseda senátu Ivo Lajda.

Mikulašek se k výrobě nelegálního alkoholu přiznal. Řekl ale, že od Březiny odebral maximálně 15.000 litrů. Jeho obhájce dnes také popřel, že by znal rysy Březinovy organizované zločinecké skupiny. Zpochybnil také výpověď Radka Březiny, na kterou se obžaloba odvolává. Podle soudu však obžalovaného neusvědčuje pouze tato výpověď, ale i svědectví Březinova bratra Tomáše a další důkazy. "Radek Březina se rozhodl vypovídat a usvědčit ty osoby, které usvědčily jeho," podotkl soudce Lajda. Podle něj však samotný tento fakt, byť s ohledem na možnou pomstychtivost, nemůže vyvracet pravdivost jeho výpovědi.

Mikulašek podle obžaloby v roce 2004 až 2011 na různých místech v Ostravě či na Karvinsku po předchozí domluvě se zlínským podnikatelem Radkem Březinou odebíral jeho líh. Věděl přitom, za jakých okolností zločinecká skupina pod vedením Březiny tento líh získává. Podle rozsudku minimálně v osmi případech odebral nejméně 63.000 litrů lihu. Líh byl naložený ve společnosti Morávia - Chem, kterou skrytě Březina řídil a po předchozí dohodě s Mikulaškem byl převezen na předem domluvené místo. Tam byl kamion odstaven a obžalovaný si jej poté nechal převézt k sobě. Z tohoto lihu poté vyráběl alkohol, aniž by přiznal spotřební daň. Škoda byla vyčíslena na více než 16 milionů korun.

Rozsáhlé obchody s nezdaněným lihem, za kterými jako hlavní organizátor stál Březina, vypluly na povrch na podzim 2012, kdy se v ČR objevila úmrtí způsobená nelegálně vyrobenými lihovinami s jedovatým metylalkoholem. Policie se poté soustředila i na pátrání po nelegálních výrobnách. Většina členů z původní lihové mafie, která na trh dodala desítky milionů litrů nezdaněného lihu se škodou na daních dosahující 5,6 miliardy korun, již byla pravomocně odsouzena, Březina dostal 13 let.

Žalobci pak začali odkrývat navazující případy odběratelů nelegálního lihu a těch, co trestnou činnost maskovali. Mezi prvními odběrateli byli odsouzeni na devět let Stanislav Pražan a jeho syn, potrestáno bylo také sedm odběratelů a distributorů spjatých s Likérkou Drak. Jedenáctiletý trest dostal majitel zkrachovalé likérky AB style Milan Antoniazi. Naposledy potvrdil vrchní soud pravomocně devět let a dva měsíce za krytí nelegálního lihu jednateli firmy Cargo NV Petru Němečkovi.

V případu lihové mafie padlo dosud 55 obvinění, obžalobu podali státní zástupci na 40 lidí. Pravomocně již bylo odsouzeno včetně dnešního odsouzení Mikulaška 18 z nich.

Autoři | Foto Wikipedia Commons

Štítky soud, daně, líh, Březina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.