pátek 28. ledna 2022 Otýlie

Nedělejte chyby při nákupu nových elektronických dálničních známek

Dálniční známky za více jak půl miliardy korun už stihli nakoupit motoristé v Česku na rok 2021. Přesto, že je systém nákupu nových elektronických dálničních známek jednoduchý, při jejich pořizování mohou vznikat chyby. Nejjednodušší je proto pořídit si je v předstihu. Motoristé si tak vše v klidu zkontrolují a případné chyby opraví.

Nejjednodušším a nejvyhledávanějším způsobem je nákup elektronické dálniční známky v e-shopu. Prodá se v něm kolem 80 procent nákupů. Od loňského prosince si v něm koupilo e-známku 308 808 lidí. V drtivé většině se jednalo o roční poplatek. Z nákupů na e-shopu se přibližně polovina uskuteční z mobilních telefonů a polovina z počítače.

„Při nákupu v e-shopu lidé občas zadají špatně svoji SPZ nebo e-mail. Pokud si nastaví začátek platnosti e-známky ihned, není bohužel možné chyby opravit. Doporučujeme tedy koupit známku alespoň s několikadenním předstihem platnosti. V tom případě mají motoristé čas vše v klidu zkontrolovat a případně opravit,“ radí Martin Opatrný, mluvčí projektu, který má elektronické dálniční známky na starosti. 

Na co si dát pozor při nákupu dálniční známky?

Nové roční dálniční známky už neplatí kalendářní rok, ale libovolných 365 dní. Pokud tedy nepotřebují majitelé vozidla známku hned od 1.2., kdy končí platnost starých ročních kupónů, mohu si známku koupit třeba až na jaře před prvním výjezdem na dálnici. 

Bez ohledu na prodejní kanál (e-shop, pošty nebo EuroOil) je nejlepší kupovat e-známku s alespoň několikadenním předstihem; vyhnu se tak případným problémům se špatně zadanými údaji.

„Pokud chtějí zákazníci platit bankovním převodem, nemohou nastavit platnost známky ihned, ale až pět dní od zadání úhrady. Jestliže řidič nakupuje e-známku na pobočce České pošty nebo EuroOilu, musí si zadané údaje zkontrolovat přímo na místě! Opravit je může pouze do 15 minut na stejné pobočce, jinak už při okamžité platnosti nejsou změny možné,“ upozorňuje Opatrný.

Když si zákazník e-známku pořídí v e-shopu a nastaví její platnost ihned, nejsou možné úpravy SPZ. Musí ji proto zadat správně. Správně musí zadat i e-mailovou adresu, jinak mu nemůže přijít potvrzení o úhradě.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Tisková zpráva | Foto pixabay.com

Štítky dálniční známka, elektronická dálniční známka, nákup dálničních známek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.