čtvrtek 13. května 2021 Servác

Dluhonice si z kompenzací za D1 opraví kulturní dům a postaví cyklostezku

Místní část Přerova Dluhonice dostane kvůli stavbě dálnice D1 v blízkosti obydlí peníze na opravu kulturního domu a stavbu cyklostezky do města. Dohromady jde o 5,9 milionu korun. Na kompenzacích se již dříve dohodli zástupci Přerova, Olomouckého kraje a ministerstva dopravy.

Podel náměstkyně přerovského primátora Hany Mazochové si Dluhonice z peněz z druhé vlny kompenzací nechá opravit kulturní dům za 3,4 milionu korun. Druhé místo, kam by měly peníze směřovat, jsou pozemky podél Prechezy, na nichž má být vybudována cyklostezka.

"Je dohodnuto, že město Přerov zajistí majetkoprávní přípravu, vykoupí se pozemky, na kterých se bude stezka stavět. Cena za 5500 metrů čtverečních by se měla pohybovat okolo 2,5 milionu korun," uvedl radní Přerova pro dopravu Tomáš Navrátil.

Zastupitelstvo Olomouckého kraje se má žádostmi o dotace zabývat 21. června. Pokud Přerov uspěje, bude mezi městem a krajem uzavřena smlouva o poskytnutí dotace a peníze mohou být využity už v roce 2022.

Olomoucký kraj už uvolnil Dluhonicím v první vlně kompenzací částku 9,3 milionu korun. První kroky zahrnovaly projektové dokumentace na opravy poškozených komunikací či chodníků i rozvoj území Záhumení.

Na vyplacení kompenzací Dluhonicím za stavbu poslední části dálnice D1 z Přerova do Říkovic ve výši až 132 milionů korun se již dřív dohodli zástupci Přerova, Olomouckého kraje a ministerstva dopravy. Koordinaci kompenzace si vzal na starost Olomoucký kraj.

Poslední úsek D1 z Přerova do Říkovic, který povede kolem Dluhonic, má vyřešit dlouhodobě špatnou dopravní situaci v Přerově. Stavba musí začít nejpozději letos na podzim, kdy pro projekt končí výjimka z posuzování vlivu na životní prostředí, přípravu stavby však provázejí žaloby, které musejí řešit úřady i soudy.

Olomoucké hejtmanství dalo znovu šanci poslednímu úseku D1 u Přerova

Olomoucký krajský úřad opět potvrdil změnu územního rozhodnutí na stavbu posledního úseku dálnice D1 u Přerova. Příprava veledůležité stavby tak může pokračovat. Poslední úsek totiž odvede automobilovou dopravu z věčně ucpaného a přetíženého...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Město Přerov

Štítky stavby, D1, Dluhonice, kompenzace, Přerov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.