čtvrtek 13. května 2021 Servác

V Přerově se otevřela nová estakáda. Dopravě ve městě uleví jen částečně

Po nové estakádě v Přerově-Předmostí, která odvádí automobilovou dopravu z problematického podjezdu pod železniční tratí na výpadovce ve směru na Olomouc, začali dnes po poledni jezdit první automobily. Stavba 1400 metrů dlouhého úseku za 358 milionů korun zabrala zhruba dva roky.

Automobilovému provozu ve městě ale estakáda uleví zatím pouze částečně, jelikož provoz nyní komplikuje stavba nedaleké okružní křižovatky a také nového průtahu nedaleko vlakového nádraží.

"Tato stavba je pro Přerov velmi důležitá. Víme, jak složitá dopravní situace v tomto místě je," řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl, podle kterého se efekt estakády naplno projeví až na podzim, kdy bude dokončena sousední okružní křižovatka u prodejny Lidl. "Myslím si ale, že už to dnešní zprovoznění přispěje ke zvýšení plynulosti dopravy v této oblasti Předmostí," podotkl Mátl.

Podle přerovského primátora Petra Měřínského (ANO) byla dopravní situace v Předmostí katastrofální. Na příjezdu od Olomouce i výjezdu z Přerova se každý den tvořily dlouhé kolony automobilů.

"Pro nás je tato stavba nadějí na to, že se dopravní situace v Přerově výrazným způsobem zlepšuje," uvedl Měřínský, podle kterého bude estakáda dominantou této části Přerova. "Skutečnou úlevu dopravní situaci v Přerově přinese až dokončení dálnice," upozornil primátor.

Stavba posledního úseku D1, která z Přerova odvede značnou část automobilů, musí začít nejpozději letos na podzim, kdy pro projekt končí výjimka z posuzování vlivu na životní prostředí EIA. Ředitelství silnic a dálnic na začátku ledna zahájilo výběrové řízení na stavbu tohoto úseku dálnice D1. Zároveň požádalo o vydání stavebního povolení.

Na poslední úsek D1 si řidiči počkají do roku 2025

Příprava stavby tohoto úseku D1 bude podle Mátla ještě velmi složitá. "Dá se očekávat žaloba proti změně územního rozhodnutí, která nabyla právní moci. My očekáváme, že v průběhu letních měsíců bychom mohli dostat stavební povolení, proti tomu bude samozřejmě zase podán rozklad. To jsou komplikace, které nás čekají. Každopádně věříme, že nejpozději začátkem příštího roku, příští stavební sezóny, budeme schopni dálnici D1 zahájit. Doba výstavby se předpokládá zhruba tři roky," podotkl Mátl.

Poslední úsek D1 u Přerova by tak mohl být dokončen v roce 2025. "Samozřejmě procesy, kterými procházíme, jsou velmi komplikované a situace se ještě může zkomplikovat," upozornil Mátl, podle kterého ŘSD potřebuje do podzimu získat stavební povolení. Pokud by například soud poté stavební povolení zrušil, tak by se celý proces EIA musel zopakovat.

Stavba průtahu Přerova zkomplikuje od soboty dopravu v části města

Stavba nového průtahu Přerova od soboty zkomplikuje dopravu ve městě, jelikož začne částečná uzavírka Tovární ulice a části několika okolních ulic. S dopravním omezením musí řidiči v této části Přerova počítat až do konce prázdnin. Na začátku...

Dopravu v Přerově od soboty komplikuje stavba více než 800 metrů dlouhého průtahu, který má usnadnit průjezd automobilů nyní složitým úsekem v průmyslové oblasti u vlakového nádraží. Kvůli této dopravní stavbě platí částečná uzavírka Tovární ulice a části několika okolních ulic. S dopravním omezením musí řidiči v okolí vlakového a autobusového nádraží počítat do 30. srpna.

První etapa průtahu, pro který se v Přerově vžil název průpich, se soustředí na oblast kolem Tovární ulice. Druhá etapa se příští rok přesune na Velké Novosady. Stavba průtahu má být hotova příští rok na přelomu léta a podzimu. Dopravní stavba má bez započtení DPH stát celkem 189 milionů korun.

Děti Země tvrdí, že stát zatajil zahájení stavebního řízení na D1 u Přerova

Ministerstvo dopravy podle organizace Děti Země bezmála osm měsíců tajilo, že loni v srpnu zahájilo stavební řízení na poslední úsek dálnice D1 u Přerova. Spolek se tak nemohl seznámit s dokumentací. Podle ministerstva dopravy bylo však stavební...

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Přerov

Štítky estakáda, doprava, silnice, ŘSD, Přerov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.