neděle 26. září 2021 Andrea

V Němčicích nad Hanou se srazila lokomotiva a osobní vlak, dva zranění

, aktualizováno 31. července 2021, 20:25

V Němčicích nad Hanou na Prostějovsku se dnes odpoledne srazila lokomotiva s osobním vlakem. Provoz na trati mezi Nezamyslicemi a Kojetínem je přerušen, vozy vykolejily. Dva lidé byli zraněni, řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Zranění podle ní utrpěl jeden cestující v osobním vlaku a strojvedoucí v samotné lokomotivě. Mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikisková řekla, že v obou případech šlo o lehká zranění.

Hasiči z vlaku evakuovali pět cestujících a personál vlaku. Vykolejené vozy se budou odstraňovat přes noc, řekl Karel Hrehuš z Hasičského záchranného sboru Správy železnic.

Vykolejené vozy bude odstraňovat speciální jeřáb, práce by měly trvat přes noc. Hotovo by mohlo být v neděli ráno. Následně se budou ještě opravovat poškozené koleje. Kolem nedělního poledne by mohla být zprovozněna jedna kolej.

Strojvedoucí byl podle Lucie Mikiskové s otřesem mozku letecky transportován do olomoucké nemocnice. Zraněný cestující z osobního vlaku byl muž ve středním věku, kterého zdravotníci převezli s poraněním hrudníku do prostějovské nemocnice.

Provoz na trati bude obnoven až zítra

Podle twitteru Správy železnic vykolejily dva osobní vozy, vlak a lokomotiva se srazily ve stanici Němčice nad Hanou. Provoz byl zastaven po 13. hodině, cestující vozí náhradní autobusy.

Podle Drážní inspekce, která na místě zjišťuje příčiny a okolnosti mimořádné události, byly na místě škody odhadnuty na 10,3 milionu korun. Z toho tři miliony korun se týkají osobního vlaku, pět milionů lokomotivy a 2,3 milionu korun je škoda na trati.

Podle webu Českých drah by mohl být provoz obnoven v neděli kolem 16:00.

"U nehody zasahovaly jednotky z Kojetína, Přerova, Prostějova a Olomouce a dobrovolní hasiči z Němčic nad Hanou, Nezamyslic a Brodku u Prostějova. Velení zásahu si následně převzala jednotka HZS SŽ Přerov," uvedl mluvčí hasičů Radek Buryánek.

Počet nehod na železnici je letos mírně větší než loni

Drážní inspekce za loňský rok eviduje 149 mimořádných událostí s nedovolenou jízdou vlaku nebo nedovoleným posunem, předloni byl počet stejný. Za letošní první pololetí bylo těchto událostí 82, což je o pět víc než před rokem. Za poslední rok šetřila Drážní inspekce několik srážek vlaků, jejichž následky byly tragické.

Loni 9. července si čelní srážka dvou osobních vlaků na jednokolejné trati u obce Pernink na Karlovarsku vyžádala dva mrtvé a 24 zraněných. Jen o několik dní později havarovaly vlaky u Českého Brodu na hlavní trati z Prahy na Kolín. Osobní vlak City Elefant Českých drah mířící z Prahy do Řečan nad Labem narazil na kraji Českého Brodu do stojícího nákladního expresu. Nehodu nepřežil strojvůdce, který zůstal zaklíněný v kabině, 35 lidí bylo zraněno.

Letos v dubnu jeden ze strojvedoucích nákladního vlaku podle inspekce zřejmě nezastavil před návěstidlem a u obce Světec na Teplicku se srazil s jiným nákladním vlakem. Jeden strojvedoucí tehdy srážku nepřežil, druhý se zranil. Škoda byla odhadnuta zhruba na 50 milionů korun.

U Senice na Hané se srazil osobní vlak s osobním autem, nikdo není zraněný

U Senice na Hané na Olomoucku se dnes odpoledne srazil osobní vlak s osobním autem. Při nehodě nikdo neutrpěl zranění, řekla policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová. Provoz na železniční trati 307 je podle údajů uvedených na webových stránkách Českých...

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Hasičský záchranný sbor

Štítky nehoda, železnice, zranění, Němčice nad Hanou

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.