pátek 9. prosince 2022 Vratislav

Most ve Vrahovicích se otevřel. Kolaps dopravy v Prostějově však pokračuje

S více než čtrnáctidenním zpožděním se stavbařům podařilo zprovoznit most v prostějovské čtvrti Vrahovice, kde probíhají opravy důležité páteřní komunikace. Město ovšem sužují i další klíčové rekonstrukce, a řidiči tak prožívají muka. Doprava v Prostějově již několik týdnů kolabuje.

Po opraveném mostě ve Vrahovicích dnes projely první autobus a automobily. "Po souhlasu dotčených orgánů je povolené předčasné užívání stavby od mostu přes říčku Romži až po ZŠ Majakovského. Práce na ostatních plochách mimo vozovku budou pokračovat," potvrdil náměstek primátora Prostějova Jiří Rozehnal (ANO). 

Most ovšem stavbaři dokončili se zpožděním. "Jsem velmi rozezlen, že nás zhotovitel včas neinformoval o zpoždění dodávky části mostních panelů od výrobce z důvodu pandemie. Komplikací to určitě je zejména pro průjezd do Trpínek, Čechůvek a ven z Vrahovic," přiznal již dřív náměstek.

V Prostějově kromě toho probíhá oprava frekventované estakády, zavřená je důležitá výpadovka na Kostelec na Hané a na Konici a dnes začala například i oprava Žeranovské ulice, která navazuje na vnitřní okruh. Spolu s několika zavřenými ulicemi na sídlištích a opravou páteřní Lidické ulice řidiči již několik týdnů prožívají peklo.

Na zbývajících přístupových cestách se táhnou nekonečné kolony, centrum je věčně ucpané, doprava zkolabovala.

Opravy jdou pomalu, stěžují si obyvatelé

Ve Vrahovicích letos začala hlavní část oprav důležité páteřní komunikace. "Je pravda, že po celou dobu se tam moc nemakalo. Ve smlouvě asi měli termín na několik měsíců a možná měli i více zakázek, takže tam nebyl tlak na rychlost. Jako laikovi mi opravy přišly hrozně pomalé," připojila se k desítkám kritických hlasů na sociálních sítích například Helena Soušková.

Práce přijdou na 17,5 milionu korun a lidem, kteří v této části Prostějova bydlí, opravy přináší velké komplikace, protože se do centra musí dostávat složitě po objížďkách.

Průběh oprav budil rozporuplné reakce už od začátku. "Podal jsem stížnost na Olomoucký kraj, že opomněli udělat lávku přes Romži, protože je to hlavní vrahovická tepna a zvláště starší lidé s tím mají problém. Uznali, že musí zpětně uznat, že to bylo špatně a při všech budoucích rekonstrukcích mostů budou s náhradní lávkou pro pěší v rozpočtu stavby počítat," sdělil například městský zastupitel Martin Hájek (Na rovinu!).

Na uvolnění dopravy si řidiči ještě počkají   

Prostějovská radnice již oznámila, že s investorem, což je Olomoucký kraj, bude řešit pokuty za zpoždění. Velmi nespokojená je i náměstkyně primátora Prostějova Alena Rašková (ČSSD), která je odpovědná za dopravu.

"Jsem zvyklá na to, když se něco slíbí, tak to platí. Stavební firma argumentuje tím, že se objevily věci, které nečekali, a že firma, která vyrábí mostní nosníky, je jediná v republice, a termín proto nemohli ovlivnit. Nevím, kdy nosníky objednávali, ale vůbec se mi to nelíbí. Je druhá polovina srpna a opravy zdaleka nejsou v ideálním stavu," zlobila se Rašková.

Otevření mostu ovšem katastrofální dopravní situaci v Prostějově moc nepomůže. Obyvatelé Vrahovic sice budou mít cestování jednoduší, do města se stejně nedostanou. 

"Všichni to proto objíždějí po Dolní, která je přetížená. Tam je to horší, než kdykoliv v minulosti, a bohužel to tak ještě nějakou dobu zůstane," připustila náměstkyně.

Jednotlivé etapy oprav Vrahovické a například i výpadovky na Kostelec na Hané mají termíny dokončení na přelomu srpna a září a v průběhu podzimu.

Ve Vrahovicích se kvůli opravám hlavní silnice zavře most. Řidiče čekají zdržení a objížďky

Od neděle se obyvatelé místní části Vrahovice v Prostějově musí připravit na nové komplikace v dopravě. Startuje další etapa oprav Vrahovické ulice, zavřený bude tentokrát most přes Romži. Frekventovaná Vrahovická ulice spojuje místní čtvrť s...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Město Prostějov

Štítky doprava, kolaps, opravy, Vrahovická, Prostějov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.