pondělí 25. října 2021 Beáta

Rychlost řidičů na Červenohorském sedle by mohly měřit automatické radary

Rychlost řidičů mířících přes Červenohorské sedlo by mohly od příštího roku střežit mobilní radary. Na úsek spojený s řadou tragických nehod je zvažuje nainstalovat Ředitelství silnic a dálnic. Možnost umístění radarů už řeší také radnice v Šumperku a Jeseníku.

Hlavní tah spojující obě města si oblíbili kvůli členitým zatáčkám především motorkáři. Loni jich zde havarovalo šest, jeden zemřel. Na silnici už byly loni v úseku přes sedlo umístěny také varovné cedule se smrtkami zaměřené právě hlavně na motorkáře.

"Nové měření rychlosti je v přípravné fázi, konkrétně probíhají jednání mezi ŘSD a jednotlivými obcemi nejen Olomouckého kraje. Vzhledem k rané fázi nejsou vyčíslené konečné náklady, přičemž měřicí zařízení je instalováno prostřednictvím ŘSD a následný provoz zajišťuje policie," řekl mluvčí olomouckého pracoviště ŘSD Miroslav Mazal.

S možností umístění automatického systému měření jsou již seznámeny úřady, které by musely přestupky vyřizovat. Úsek silnice I/44 z Koutů nad Desnou se nachází v územní působnosti města Šumperka.

"Podle ŘSD to může znamenat zvýšený počet podnětů k projednání přestupků. Městská rada proto schválila rozšíření agendy dopravních přestupků v souvislosti s možným měřením úsekové rychlosti. Pokud se ŘSD k tomuto kroku odhodlá, bude město připraveno přikročit k personálním změnám," uvedla mluvčí šumperské radnice Soňa Singerová.

Souhlasně se vyjádřil také úřad v Jeseníku, který spravuje úsek mezi sedlem a Bělou pod Pradědem.

Varovné cedule se symboly kostlivce nepomohly

S motorkáři, kteří serpentiny sedla projíždějí velkou rychlostí, bojují policisté i místní samosprávy několik let. Podle mluvčí šumperské radnice se problémy ve velkém objevují od roku 2017, kdy byla opravena silnice na jižní straně. Na sedlo se sjíždějí jezdci nejen z Česka, ale i z okolních zemí, především z Polska.

Loni na podzim zde ŘSD nechalo instalovat výstražné cedule. Varovné nápisy v několika cizích jazycích dokreslují symboly kostlivce s kosou. "Nové opatření však příliš nepomohlo," dodala mluvčí radnice.

Policie zase posílila dohled nad provozem na sedle. Loni zde řešila 359 přestupků a na pokutách uložila přes 180 000 korun.

"Během motorkářské sezony jsme dokumentovali šest dopravních nehod s účastí motocyklistů. Jedna z havárií si vyžádala smrtelné zranění, dva motorkáři se zranili těžce, ve zbylých případech se jednalo o lehká zranění," informovala o loňských statistikách šumperská policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová. Statistiky z letošního roku zatím nejsou k dispozici.

FOTO: Na Červenohorském sedle se objevily nové značky s kostlivci

Nové značky na Červenohorské sedlo nainstalovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Nové značení má upozornit řidiče na úsek, kde se často stávají smrtelné nehody. Reflexní tabule a varovné nápisy v několika cizích jazycích doplňují tematické...

Hodnocení článku je 34 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Ředitelství silnic a dálnic ČR

Štítky radar, rychlost, řidič, Červenohorské sedlo, Šumperk, Jeseníky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.