neděle 26. září 2021 Andrea

Přípravy D35 u Mohelnice pokračují. V provozu má být za 7 let

Další krůček k budoucímu zmírnění dopravní zátěže na Mohelnickém kopci provedlo Ředitelství silnic a dálnic. Dopravě mezi Moravskou Třebovou a Mohelnicí má za několik let ulevit další úsek dálnice D35, ředitelství silnic a dálnic nechává zpracovat dokumentaci pro stavební povolení. Zelenou pro stavbu by chtělo mít ŘSD v roce 2023.

Osmnáctikilometrový úsek desítky let vytoužené severní česko-moravské dálniční trasy by se měl začít stavět v roce 2025 a měl by odklonit značnou část provozu z často přetížené silnice I/35. „Příprava D35 v úseku Ostrov-Mohelnice pokračuje. Na pět úseků v Pardubickém kraji byla vydána pravomocná územní rozhodnutí, zpracovány dokumentace ke stavebnímu povolení a zahájeny výkupy pozemků, na úsek u Litomyšle se zpracovává dokumentace pro společné povolení stavby. Na úsek v Olomouckém kraji se začíná zpracovávat dokumentace ke stavebnímu povolení. Do 4 let chceme všechny úseky v délce 80 kilometrů stavět,“ komentoval budování vyhovující alternativy k dálnici D1 generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Samotná stavba od Mohelnice do Starého města má trvat tři roky a plánované náklady činí 13,1 miliardy korun. Součástí bude také 1300 metrů dlouhý tunel u Maletína, čtyři mimoúrovňové křižovatky, 29 nových mostů nebo 7,6 kilometru protihlukových stěn.

„Zejména chybějící část D35 mezi Hradcem Králové a Mohelnicí tvoří v návaznosti na D11 z Prahy páteřní část této komunikace. Jsou zde předpoklady největší intenzity dopravy z celé D35. Neexistencí této části komunikace trpí zejména lidé v obcích ležících na silnici I/35,“ uvádí ŘSD v informačním dokumentu k plánované stavbě.

Dokončení všech úseků by podle plánů státní organizace mělo umožnit cestu po severní variantě dálnice z Prahy do Olomouce v roce 2028.

Výstavba nezrychluje. Příští rok se v tuzemsku postaví pětadvacet kilometrů nových dálnic

V příštím roce by se mělo otevřít 25,5 kilometru nových úseků dálnic. Stát má v plánu otevřít úseky na dálnicích D35, D48 a D56. Proti letošku tempo zprovoznění nových úseků zpomalí, a to zhruba o 21 kilometrů. V současnosti je v Česku...

Hodnocení článku je 54 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Ředitelství silnic a dálnic

Štítky Doprava, silnice, výstavba, stavba, dálnice, D35, Ředitelství silnic a dálnic, ŘSD, Olomouc, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.